Naga MarketsKoniec roku to czas podsumowania waszych wyników na kryptowalutowych giełdach. Jeśli wygenerowaliście na nich jakiś zysk, należy od niego zapłacić zysk. O tym rozmawialiśmy z Łukaszem Żeligowskim, CTO Kanga Exchange.

  • Koniec roku to czas, gdy musimy podsumować to, ile zarobiliśmy na giełdach. 
  • W kwestii kryptowalut także konieczne jest zapłacenie podatku. O tym temacie rozmawialiśmy z Łukaszem Żeligowskim, CTO Kanga Exchange, który wyjaśnił wszelkie zawiłości dot. tego tematu.

Jedno jest tylko pewne – podatki!

Rok 2020 był gorącym okresem na świecie, jak również na giełdach kapitałowych i kryptowalutowych. Był to również okres, w którym najsłynniejsza kryptowaluta bitcoin osiągnęła najwyższe poziomy w swojej historii. Wielu zwolenników kryptowalut wskazywało na ogromny potencjał tkwiący w tym cyfrowym aktywie, podczas gdy inni zakładali, że stanie się ono bezwartościowe. Ten, kto wierzył we wzrosty, możliwe, że swoje kryptowaluty sprzedał z zyskiem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wobec tego trzeba od tego odprowadzić podatek? W myśl słów Benjamina Franklina, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki zastanawiamy się, czy przy handlu kryptowalutami powstaje obowiązek podatkowy.

– Podatki trzeba płacić, to bardzo ważne, byśmy o tym pamiętali – tłumaczy nasz gość i dodaje, że unikanie płacenia danin może skończyć się tragicznie: zapłaceniem jeszcze wyższego podatku – nawet 75 proc. przychodu.

Dalej dodał, że podatek od zysku, jaki wygenerowaliśmy na giełdzie z bitcoinami, jest podobny do tego, jaki płaci się przy “zwykłych” giełdach.

– W momencie, gdy sprzedajemy kryptowalutę, zamieniamy ją na walutę fiat – np. złotówki – generujemy nam się przychód. Gdy kupujemy kryptowalutę, mamy koszt. Pod koniec roku powinniśmy rozliczyć sumę naszych wydatków, sumę przychodów i zobaczyć, czy osiągnęliśmy zysk czy stratę i od zysków powinniśmy zapłacić podatek – kontynuował.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Kiedy jednak powstaje obowiązek podatkowy? Czy dopiero wtedy, kiedy pieniądze trafiają na nasze konto w banku?

Musimy pamiętać, że wpłata środków na giełdę nie jest dla nas kosztem. Kosztem jest dopiero zakup BTC. Musimy udowodnić w urzędzie, że kupiliśmy bitcoina. Nie sama wypłata z giełdy jest pokazaniem przychodu, nie sama wpłata środków na giełdę jest pokazaniem kosztu, dopiero transakcje zakupu i transakcje sprzedaży interesują urząd skarbowy – tłumaczył nasz ekspert. Oznacza to, że zysk osiągamy już przy obrocie na giełdzie, a nie dopiero przy wypłacie.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here