Naga MarketsKiedy korekta na GBP/USD?

Dane z platformy transakcyjnej Reuters pokazują, że od początku bieżącego tygodnia utworzył się duży wolumen kupna na GBP/USD.

Najwięcej transakcji kupna wykonano 12 lutego po cenie 1.6445 USD. Było ich 149 wobec jedynie 44 transakcji sprzedaży. Możemy to wyraźnie zaobserwować na poniższym wykresie.

 GBPUSD analiza techniczna 140214 v1

Wykres za Thomson Reuters

Takie zachowanie rynku spowodowane było raportem inflacyjnym Bank of England. Prezes banku Mark Carney zaznaczył co prawda, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na niskim poziomie przez dłuższy okres, ale pozytywnie wypowiedział się na temat perspektyw wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii.

Bank wydał nowe prognozy wzrostu PKB w bieżącym roku. Nowe analizy mówią o osiągnięciu 3.4% wzrostu PKB wobec poprzednio prognozowanych 2.8%.

Specjaliści wskazali, że taki komentarz był bardzo pozytywnym zaskoczeniem dla rynku. Od tego momentu do dziś, kurs GBP/USD umocnił o 281 punktów.

GBPUSD analiza techniczna 140214 v2


Największa korekta, która miała miejsce w tym okresie wyniosła 51 punktów (wg. kwotowań dostępnych na platformie międzybankowej EBS).

Nasze obliczenia wykonane na minutowych danych od 2011 r. do końca 2013 pokazują, że największy zakres ruchu bez nieco większej korekty, 55 punktów wyniósł aż 408 punktów.

 Obecna sytuacja jest bardzo wyjątkowa, ponieważ wzrosty powyżej 280 punktów bez zadanej korekty zdarzyły się jedynie 12 razy 14891 wszystkich wzrostów (0,08%).

 GBPUSD analiza techniczna 140214 v3

Wzrosty bez korekty 55 punktów

Warto zwrócić uwagę, że aprecjacja GBP zaczęła się nieco wcześniej. Od początku lutego kwotowania GBP/USD wzrosły o 464 pkt (2,86%) , praktycznie bez żadnej, wyraźnej korekty. Dziś, pod koniec sesji europejskiej notowania spot są utrzymywane nie dalej niż 10-15 pkt. od szczytu; co może zapowiadać ustanowienie nowego szczytu sesji.

 GBPUSD analiza techniczna 140214 v4

Spójrzmy jeszcze raz na rozkład dziennych ruchów kursu GBP/USD (od otwarcia do dna lub szczytu).

 GBPUSD analiza techniczna 140214 v5

Najwięcej odnotowujemy dni w których od otwarcia do minimum, lub maksimum kurs zmienił się o 8-68 punktów bazowych.

Duża liczba dni w których zakres ruchu cent to 76-136 pkt. Jako realny zasięg dziennego zakresu ruchu bierzemy pod uwagę przedział 153 – 205 pkt. Ruch powyżej 200 pkt dziennie uznajemy za zdarzenie ekstremalne.

Wróćmy jeszcze na chwilę do wykresu przedstawiający wolumen w tym tygodniu. Widać, ze kurs musi wrócić  poniżej 1.67 USD, żeby można było mówić o zahamowaniu trendu wzrostowego. Widać jednak, że do poziomu 1.6675 USD wolumen kupna stale przewyższał sprzedaż.

 GBPUSD analiza techniczna 140214 v6

Wykres za Thomson Reuters

Podsumowując, na rynku wciąż przeważają długie pozycje na GBP/USD. Tak duży wzrost sugeruje, że wkrótce może nastąpić ruch korekcyjny. Ponowny spadek poniżej wskazanego przez nas wsparcia powinien skłonić wielu inwestorów do zabezpieczenia swojego zysku, czyli sprzedania GBP. Powinno to napędzić korekcyjne osłabienie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here