Naga Marketsbanki centralne, fed, ebc, boe ccChociaż oczekuje się niewielkich zmian do końca przyszłego roku, rynki kontraktów terminowych sugerują, że Rezerwa Federalna podniesie stopy pod koniec 2023 r., a Bank Rezerw Australii w 2024 r. Według prognoz Nowa Zelandia ma wyprzedzić oba banki centralne i podwyższyć stopy na koniec 2022 r. Z kolei w Europie i Wielkiej Brytanii nadal dyskutuje się o prawdopodobieństwie dalszych cięć, podczas gdy w Japonii uparcie wyceniany jest dalszy spadek stóp.

  • W zeszłym roku bankierzy centralni zachowywali się niemal tak samo, obniżając stopy procentowe i zwiększając zakupy aktywów
  • Handlowcy przygotowują się do pierwszej podwyżki przez Fed o 25 punktów bazowych w czwartym kwartale 2023 roku
  • Stopy procentowe w Europie nie osiągną poziomu dodatniego przez najbliższą dekadę

Gołębie stanowisko banków centralnych na całym świecie

Zmieniające się w tym roku oczekiwania co do tego, kiedy dany bank centralny wykona następny ruch, stanowią kontrast od 2020 r. Inwestorzy zauważyli, że w zeszłym roku decydenci zachowywali się niemal tak samo, obniżając stopy procentowe i zwiększając zakupy aktywów, aby powstrzymać załamanie gospodarcze. W niedalekiej przyszłości rozbieżne ścieżki polityk mogłyby sprawić, że rynek obligacji jednego kraju będzie bardziej atrakcyjny niż inny, otwierając względne możliwości handlowe dla inwestorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oczekiwania rynkowe dotyczące podwyżek stóp w USA przewyższają oczekiwania w Europie. Źródło: Bloomberg

Wraz ze wzrostem rynkowych miar inflacji, rynki powoli przyspieszają tempo oczekiwanych podwyżek stóp w USA. Handlowcy przygotowują się do pierwszej podwyżki przez Fed o 25 punktów bazowych w czwartym kwartale 2023 roku, a następnie o kolejne 50 punktów bazowych w ciągu następnych 18 miesięcy. To wolniejsze tempo niż w poprzednim cyklu podwyżek, co sugeruje, że jest miejsce na bardziej jastrzębi scenariusz.

Oczekiwania względem Fedu kontrastują z Europą, gdzie niektórzy członkowie banku centralnego nadal grożą obniżkami stóp, nie tylko w celu przeciwdziałania wzmocnieniu euro. Ceny rynkowe sugerują, że pierwsza podwyżka przez Europejski Bank Centralny nastąpi dopiero w 2024 r., a stopy procentowe nie osiągną poziomu dodatniego przez najbliższą dekadę. Dywergencja jest coraz bardziej widoczna na rynku, a krótkoterminowe obligacje europejskie osiągają lepsze wyniki niż ich odpowiedniki w USA w ostatnich miesiącach.

Tymczasem Bank Rezerw Australii dał poczucie stabilności na rynku obligacji, rozszerzając wytyczne dotyczące polityki stóp procentowych do 2024 r. i zobowiązując się do większej liczby zakupów aktywów. To zakotwiczyło krótkoterminową wycenę stóp, chociaż wycena rynkowa sugeruje, że handlowcy spodziewają się możliwości serii szybkich wzrostów stóp po 2024 r.

Plus500

Wielka Brytania i Japonia rozważają dalszą obniżkę stóp

W Wielkiej Brytanii, gdzie Bank Anglii wciąż rozważa obniżkę stóp procentowych, inwestorzy otrzymali jastrzębi komunikat w ostatni czwartek. Bank centralny podkreślił, że możliwość wprowadzenia ujemnych stóp nie oznacza, że ​​zostaną one wykorzystane. BoE spodziewa się, że wiosną inflacja wzrośnie „gwałtownie” w kierunku celu 2%. Spowodowało to wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w 2023 rok.

BOJ może być zmuszony do utrzymywania niższych stawek na stole w poszukiwaniu zrównoważonego rozwoju. Źródło: Bloomberg

Tymczasem w Japonii obniżka stóp pozostaje „na stole”. Bank Japonii będzie zastanawiał się, jak uczynić łagodzenie polityki pieniężnej bardziej zrównoważonym podczas marcowego przeglądu, który może otworzyć drzwi do ograniczenia skupu obligacji. Według ekspertów przedstawiciele BoJ rozważają jak zakomunikować, że nadal​​ jest miejsce na dalsze obniżanie stóp procentowych.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: funt notowania | dow jones index | giełda rekomendacje | mercator kurs akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here