Naga MarketsKGHM zyskuje ponad 4%. Nasdaq kontynuuje zwyżki z poprzednich sesjiCzwartek na warszawskim rynku zakończył się jedynie niewielkimi zmianami notowań indeksów. Z jednej strony można by stwierdzić iż za nami sesja bez historii z uwagi na brak zmienności i symboliczne wzrosty, z drugiej strony GPW wypadło zaskakująco dobrze biorąc pod uwagę przewagę spadków na europejskich i amerykańskich parkietach.

Korekta CD Projekt. Negatywny nastrój na rynkach europejskich

Wśród blue chipów na wyróżnienie zasługują akcje KGHM, które zyskując ponad 4% wybiły się ponad poziom 100 zł, z drugiej strony przyspieszającą korektę obserwujemy w przypadku walorów CD Projekt (-3,3%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Przewaga negatywnych nastrojów na rynkach europejskich wynikała przede wszystkim z dalszego, mocnego wzrostu liczby chorych na COVID-19 w USA oraz wybranych państwach rozwijających się. Szczególnie obawy dotyczą Stanów Zjednoczonych, które notują rekordowe na świecie przyrosty zachorowań (ponad 60 tys. dziennie), co nasila obawy o powrót, przynajmniej miejscowych, lockdown-ów. Sytuacja na rynkach bazowych nie zmieniła się po rozpoczęciu notowań za oceanem. Pomimo wcześniejszych wzrostów w Chinach (8 sesja z rzędu), jak i lepszych od oczekiwań tygodniowych danych o zasiłkach dla bezrobotnych, indeks S&P500 zamknął się ponad 0,5%pod kreską. W otoczeniu zwiększonej awersji do ryzyka lepiej poradził sobie technologiczny NASDAQ, który kontynuował zwyżki z poprzednich sesji.

Spadki na rynkach akcji mogą być skorelowane z działaniami banków centralnych. Aktywa amerykańskiego Fed spadły 4 tydzień z rzędu i był to najmocniejszy tygodniowy spadek od ponad 11 lat, schodząc poniżej poziomu 7 bln USD. Również po raz pierwszy o 10 miesięcy banki nie zdecydowały się użyć żadnych środków z operacji repo (w porównaniu do 61,2 mld USD w zeszłym tygodniu). Chociaż w dłuższym terminie może świadczyć to o poprawie warunków rynkowych i braku konieczności dalszego wspierania płynności, to w krótkim terminie często występuje korelacja pomiędzy zachowaniem się indeksów akcji, a wielkością bilansów banków centralnych.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Z uwagi na brak ważniejszych danych ekonomicznych publikowanych w piątek, rynki będą prawdopodobnie nadal żyły dotychczasowymi tematami, a więc obawami o rozwój epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i emerging markets. Świadczy o tym przebieg azjatyckiej sesji, gdzie zdecydowana większość indeksów zanotowała umiarkowane spadki, w tym chiński Shanghai Composite, który znalazł się pod kreską pierwszy raz od 8 sesji.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here