Naga MarketsKGHM ZANAM podwoił zysk netto do rekordowych 20,6 mln zł w 2020 rokuKGHM ZANAM – dostawca i serwisant maszyn górniczych z Grupy KGHM – odnotował wzrost zysku netto o ponad 100% r/r do rekordowego poziomu 20,6 mln zł w 2020 r., poinformował prezes Bernard Cichocki. Przychody wzrosły do niemal 749 mln zł w 2020 r. z 702 mln zł rok wcześniej.

KGHM ZANAM przedstawia swoje wyniki finansowe

“To efekt wdrażanych od trzeciego kwartału 2018 r. działań ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania spółki. […] Pierwsze symptomy poprawy sytuacji w postaci dodatniego wyniku finansowego obserwowaliśmy już w 2019 r, który zamknęliśmy z ponad 9 mln zł zysku. Zaimplementowane instrumenty zarządcze mają jednak charakter długofalowy, dlatego ich efekty w większej skali ujawniły się w roku ubiegłym. Za 2020 r. spółka odnotowała zysk na poziomie 20,6 mln zł netto. Tak wysokiego zysku firma KGHM ZANAM nie odnotowała nigdy w swojej historii” – powiedział Cichocki, cytowany w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Rok 2020 w związku z pandemią COVID-19 był rokiem niepewności gospodarczej, która ograniczyła możliwości renegocjacji cen oferowanych przez KGHM ZANAM produktów i usług, mimo to wypracowaliśmy ten rekordowy wynik przede wszystkim dzięki wspólnej pracy kadry zarządzającej oraz poprawie efektywności operacyjnej” – dodał wiceprezes Jacek Kosiński.

KGHM ZANAM w ub.r. niemal podwoił przychody ze sprzedaży eksportowej – wzrosły one z 11,4 mln zł w 2019 r. do 20,7 mln zł w roku ubiegłym, podano w komunikacie.

W 2020 r. firma podpisała dwa kontrakty na eksport ładowarek ŁK-1 do Rosji. Jeden z nich dotyczy dostawy ośmiu takich maszyn dla Kombinatu Gajski GOK, a drugi dostawy trzech ładowarek dla Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń Uczał. Pierwsze z tych przedsiębiorstw to zresztą stały kontrahent polkowickiej firmy. KGHM ZANAM współpracuje z nim od ponad dwóch dekad.

“Rynek rosyjski jest dla nas ważny i perspektywiczny, a nasza obecność na nim w postaci spółki zależnej ZANAM Vostok przynosi konkretne biznesowe profity. […] Negocjujemy kolejne umowy na dostawy maszyn. Prowadzimy rozmowy z największym producentem miedzi w Federacji Rosyjskiej, Grupą UGMK” – wskazał Cichocki.

KGHM ZANAM przyspieszył w okresie 2020-2021 ekspansję na rynku niemieckim, na którym jest obecny od kilkunastu lat.

W ub.r. spółka wygrała przetarg na dostawę siedmiu ładowarek LKP-0703 dla kopalni soli Werk Zielitz, należącej do holdingu K+S AG, a już w tym roku zawarto kolejną umowę. Tym razem na 13 ładowarek, których odbiorcami będą również kopalnie grupy K+S.

invest

“Zaufanie niemieckich partnerów do jakości produktów KGHM ZANAM to dla nas cenny kapitał. Od 2008 r. do różnych kopalń grupy K+S dostarczyliśmy już 17 maszyn. To dobra reklama dla naszej firmy i polskiego przemysłu” – ocenia prezes.

Działalność KGHM ZANAM obejmuje nie tylko produkcję maszyn górniczych, ale również świadczenie usług remontowych i utrzymania ruchu w oddziałach KGHM Polska Miedź.

“W roku 2020 ZANAM był jednym z czołowych wykonawców remontów i modernizacji podczas cyklicznego, technologicznego postoju Huty Miedzi Głogów. Prace naszej firmy zostały ocenione bardzo wysoko, a skrócenie o kilkanaście dni bardzo napiętego harmonogramu prac pozwoliło na uzyskanie realnych korzyści finansowych przez inwestora.  Świadczymy podobne usługi również dla Huty Miedzi Legnica, gdzie w roku 2020 pozyskaliśmy do realizacji kolejne zadania. Dbając o naszych pracowników, ale też o szybkość i efektywność prac remontowych, postanowiliśmy zakupić dedykowanego do prac w trudnych warunkach zdalnie sterowanego robota wyburzeniowego, który w sposób znaczący poprawił efektywność naszych działań” – wskazał Kosiński.

Dolnośląska firma inwestuje m.in. w prace badawczo-rozwojowe oraz rozbudowę oferty o nowe produkty.

Sztandarowym przykładem innowacyjnego produktu jest elektryczny pojazd Zanper. To specjalistyczny samochód do transportu ludzi i materiałów w trudnych warunkach terenowych panujących w wyrobiskach górniczych.

“Jest on dzieckiem inżynierów KGHM ZANAM, którzy wykorzystując konstrukcję Toyoty Land Cruiser osadzili w niej opracowany w Polkowicach innowacyjny elektryczny układ napędowy, zasilany bateriami polskiej produkcji” – wskazał Kosiński, odpowiedzialny za realizację projektu.

W styczniu firma otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na projekt Zanper 2.0., czyli pojazd w udoskonalonej wersji.

“Będzie to milowy krok naprzód, ponieważ o ile pierwszy Zanper była adaptacją japońskiego samochodu, o tyle wersja 2.0. będzie w całości dziełem naszych specjalistów, łącznie z samą platformą kołową” – podkreślił wiceprezes.

KGHM ZANAM pracuje też nad nowymi ładowarkami (s serii 400), wykorzystywanymi w kopalniach należących do KGHM Polska Miedź, ale nie tylko. W połowie ub.r. zaprezentowano prototyp nowej maszyny. To ładowarka LKP-1001 o dziesięciotonowym udźwigu, która powstała z myślą o zastąpieniu maszyn LKP-0903, wykorzystywanych w kopalniach Zagłębia Miedziowego. Obecnie trwają testy podziemne nowego produktu i gdy zostaną one zakończone, maszyna trafi do seryjnej produkcji, podano w materiale.

“Rok 2020 to również czas weryfikacji łańcucha dostaw. Turbulencje z międzynarodowymi dostawami wynikające z COVID-19 przyspieszyły nasze działania związane z dywersyfikacją i polonizacją łańcucha dostaw, a w przypadku siłowników hydraulicznych do uruchomienia własnej produkcji tych strategicznych komponentów – powiedział także Kosiński.

Spółka kontynuowała też inne inwestycje jak np. tę związaną z budową i uruchomieniem pod koniec ub.r. elektrowni fotowoltaicznej o mocy 3,1 MWp na terenie zakładu w Legnicy. Instalacja składająca się z ponad 9,5 tys. paneli słonecznych już działa, a jej wydajność pozwoli na zaspokojenie 50% zapotrzebowania zakładu w energię elektryczną, przypomniano także w komunikacie.

W ramach funkcjonowania tej inwestycji planowane jest istotne ograniczenia wpływu podmiotu na zanieczyszczenie powietrza, w wyniku produkcji w sposób ekologiczny energii na własne potrzeby, dotychczas pobieranej z Huty Miedzi Legnica.

W lipcu 2020 r. KGHM Polska Miedź objął akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zależnej KGHM ZANAM i opłacił je gotówką w wysokości 22 mln zł, w tym 10 mln zł na odtworzenie parku maszynowego na wydziale świadczącym usługi strzałowe pod ziemią dla KGHM Polska Miedź S.A. oraz kwoty 12 mln zł na spłatę zobowiązań wobec KGHM Polska Miedz S.A. z tytułu udzielonej spółce dopłaty do kapitału, podano w raporcie rocznym KGHM Polska Miedź.

Kapitał zakładowy KGHM ZANAM po podwyższeniu wynosi 107 mln zł. KGHM Polska Miedź S.A. jest właścicielem 100% akcji spółki.

KGHM ZANAM to dostawca i serwisant maszyn górniczych, świadczy również usługi utrzymania ruchu w wybranych obszarach i uczestniczy w realizacji zadań inwestycyjnych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here