Naga MarketsKGHM, Huta Miedzi GłogówKurs akcji miedziowego giganta spółki KGHM, rósł podczas wczorajszej sesji o około 0,46%. Akcje drożały o 0,42 zł co doprowadziło do osiągnięcia dziennego maksimum przy 90,76 zł. Jest to przeciętny wynik na tle zyskującego wczoraj około 0,32% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy podwyższonych obrotach. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 91,82 zł. Spółka wykazuje relatywną siłę na tle szerokiego rynku, gdyż od początku października zyskała około 32%.


KGHM silniejszy niż rynek, wszystko dzięki notowaniom miedzi

Notowania spółki zachowują się duże lepiej niż główne indeksy warszawskiej giełdy. W duże mierze ma to związek z występująca pozytywną korelacją między jej notowaniami, a kursem miedzi. W ostatnim czasie ceny surowca silnie podskoczyły, na co duży wpływ ma kwestia wojny handlowej między USA a Chinami. To spowodowało, że podobny ruch obserwujemy na akcjach KGHM. Spoglądając na wykres dzienny, widać że na razie zwyżka nie zmienia szerszego układu technicznego. Kurs ponownie testuje doskonale respektowaną linię trendu spadkowego, która trwa od początku kwietnia. Ewentualne wybicie wiązałyby się zapewne z atakiem na poprzedni wierzchołek przy 97 zł i dopiero jego wybicie zmieniałoby układ techniczny na bardziej pozytywny. Jak widać jednak po wspominanej korelacji, sporo zależy od dalszych notowań surowca.

kghm 13.12.2019
Notowania KGHM 13.12.2019

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Branża postuluje wprowadzenie rekompensat w sektorze miedziowym

Podczas sesji czwartkowej, spółka poinformowała, że wraz z największymi europejskimi firmami z sektora produkcji miedzi i szefem Europejskiego Instytutu Miedzi, składają oficjalny postulat dotyczący przywrócenia produkcji hutniczej miedzi oraz dodanie górnictwa metali nieżelaznych na listę sektorów objętych systemem rekompensat kosztów pośrednich w ramach IV okresu rozliczeniowego Systemu Handlu Emisjami Unii Europejskiej. List w tej sprawie wystosowali prezesi spółek do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Autorzy listu argumentują między innymi, że europejscy producenci miedzi przegrywają z azjatyckimi konkurentami. Ponadto europejski przemysł miedziowy generuje tylko około 50% globalnego poziomu CO2, ale musi za to sporo płacić w przeciwieństwie do azjatyckich konkurentów.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here