Naga MarketsKGHM, Huta Miedzi GłogówPoniedziałek, tuż po długim, majowym weekendzie wita nas wyraźną wyprzedażą zarówno na polskim jak i na zagranicznych parkietach. W momencie tworzenia tego artykułu warszawska GPW nurkuje o 1,54% (vide WIG), głównie za sprawą negatywnego sentymentu rynkowego związanego z groźbą eskalacji wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami.


Doniesienia na temat potencjalnego zerwania rozmów na linii Pekin – Waszyngton ponownie każą zadać pytanie o integralność, trwającej od lat hossy giełdowej. Inwestorzy wyraźnie pokazali co sądzą o powrocie do pełnowymiarowej wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami. Indeks Shanghai Composite zakończył poniedziałkową sesję spadkiem o 5,58%, a zbliżająca się ku końcowi sesja w Europie również nie nastraja pozytywnie.

Te artykuły również Cię zainteresują

W momencie tworzenia tego artykułu traciła zarówno giełda w Warszawie (WIG20 -1,59%) jak i Paryżu (CAC40 -1,84%) czy Frankfurcie (DAX -1,74%). Spadki notuje zdecydowana większość spółek notowanych na GPW i nie inaczej jest w przypadku KGHM, które zniżkując o ponad 1,7% testuje okolice równego poziomu 98 złotych za akcję.

Kupuj dołki?

Mniej więcej od początku roku akcje KGHM poruszają się w wyraźnym trendzie wzrostowym, który w kwietniu zaprowadził spółkę tuż nad poziom 112 złotych. Obecnie te wzrosty są silnie korygowane, a w ciągu ostatnich 9 sesji wycena KGH spadła o nieco ponad 12,5%.

Dynamiczna wyprzedaż doprowadziła jednak wykres w rejon wyraźnego wsparcia w okolicy 98 złotych za akcję. Poziom ten wspierany jest przede wszystkim przez średnią 100 MA oraz linię trendu poprowadzoną od dołka z 25 października minionego roku:

KGH, wykres dzienny
KGH, wykres dzienny | źródło: TradingView

Co więcej, okolice 98 złotych wyznaczają również górne ograniczenie szerokiej konsolidacji w jakiej KGH utrzymywało się od marca 2018 do lutego 2019 roku. Obecnie jesteśmy więc świadkami testu od góry tej konsolidacji, co zazwyczaj jest dobrą okazją do zajęcia długich pozycji.

KGH, wykres dzienny
KGH, wykres dzienny | źródło: TradingView

Korzystający z wskaźników analizy technicznej z całą pewnością odnotowali również fakt głębokiego wyprzedania oscylatora stochastycznego, który jedynie potwierdza jak nisko obecnie znajduje się cena.

Uwaga na fundamenty

Misją KGHM jest dołączenie do grupy dużych, globalnych producentów miedzi poprzez zwiększenie produkcji miedzi do ok. 700 tys. ton. I to właśnie rudy metal stanowi trzon działalności polskiej spółki wydobywczej. Marcowa produkcja miedzi w grupie KGHM wyniosła 60,3 tys. ton (wzrost o 24% rdr). W tym samym okresie sprzedaż tego metalu wzrosła o 22% do poziomu niecałych 64 tys. ton.

Tweet Donalda Trumpa wyraźnie zszokował rynki, ale może mieć też realny wpływ na gospodarkę Chin. Ta, już od miesięcy, wysyła sygnały spowolnienia i choć analitycy wciąż pozostają optymistycznie nastawieni w stosunku do dynamiki PKB Państwa Środka to gorsza sytuacja w Chinach może przełożyć się na niższy popyt na miedź.

W pierwszym kwartale tego roku import miedzi do Chin spadł o 4,3% rdr do poziomu 1,18 mln ton. Metal, podobnie jak KGHM, znajduje się jednak na poziomie wsparcia:

Wykres kontraktów terminowych na miedź COMEX
Wykres kontraktów terminowych na miedź COMEX | źródło: TradingView

Widoczna jest również dość wyraźna korelacja obu instrumentów:

Korelacja pomiędzy futures na miedź oraz wykresem KGHM
Korelacja pomiędzy futures na miedź oraz wykresem KGHM | źródło: TradingView

Strategie inwestycyjne

Inwestorzy o wysokim apetycie na ryzyko mogą wejść w długie pozycje już po dzisiejszej sesji. Nadzieją może napełniać również brak pogłębiania dołków poniżej 97 złotych. Intratną propozycją w tym przypadku mogą okazać się certyfikaty Turbo Long 96,1, choć należy zwrócić uwagę na fakt, że poziom ten może zostać pokonany w najbliższych dniach.

Inwestorzy o umiarkowanym podejściu do ryzyka zainteresowaliby się certyfikatami o barierze na nieco niższym poziomie. Idealnym wyborem może się wydawać Turbo Long 91,5, gdyż tam poziom zabezpieczający wypada tuż pod średnią 200 MA (aktualnie na poziomie 93,69). Alternatywnie mogą zaczekać na reakcję rynku na obecne poziomy bądź dalszą perforację strefy wsparcia i pojawienie się sygnału zakupu nieco niżej. Negacją prowzrostowego scenariusza będzie powrót ceny poniżej średniej 200 MA.

Inwestorzy o defensywnym podejściu do rynku powinni zaczekać na potwierdzenie odbicia się ceny od strefy wsparcia. Warunkiem może być 3% filtr umożliwiający wykrycie potencjalnej pułapki byka. Dodatkowo, osoby takie zdecydują się na certyfikaty Turbo o wyraźnie niższej barierze bądź zrezygnują z nich całkowicie decydując się na zakup akcji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here