Naga MarketsKGHM na poziomie najwyższym od 7 lat. Gdzie zatrzymają się wzrosty?Listopad przyniósł bardzo dynamiczne wzrosty na walorach KGHM. Jeszcze na początku miesiąca za 1 akcję spółki płaciliśmy mniej więcej 115 zł, a obecnie kurs jest na poziomie najwyższym od ponad 7 lat i testuje okolice 160 zł za 1 akcję spółki. Wzrostom na walorach KGHM towarzyszą wzrosty ceny miedzi, która od dołka bessy z połowy marca zyskała już ok. 40% i jest na poziomie o mniej więcej 25% wyższym niż o tej samej porze dokładnie przed dwunastoma miesiącami.

  • KGHM zyskuje na wartości od początku listopada. Kurs w tym czasie podrożał o kilkadziesiąt procent.
  • Akcje spółki nie były tak drogie jak obecnie od ponad 7 lat.
  • W piątek, walory KGHM drożeją o ponad 1%, a kurs akcji testuje okolice 160 zł.

KGHM testuje poziom 160 zł

18 listopada, spółka KGHM opublikowała wyniki finansowe za III kwartał bieżącego roku. Przychody Grupy wyniosły 5,63 mld zł wobec 5,933 mld zł oczekiwanych przez rynek. Zysk netto grupy, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł 472 mln zł wobec 695 mln zł rok wcześniej. Analitycy oczekiwali tymczasem, że spółka zanotuje zysk netto na poziomie 637,7 mln zł. Jednostkowy skorygowany zysk EBITDA spółki KGHM Polska Miedź w trzecim kwartale wyniósł 1.121 mln zł wobec 949 mln zł przed rokiem. Przychody spółki wyniosły 4,463 mld zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Boombit na wsparciu. Kurs nie zareagował na niezłe wyniki finansowe

Nieco słabsze od oczekiwań wyniki finansowe w żadnym stopniu nie wpłynęły na giełdowy kurs walorów. Wzrosty z sesji na sesję drożeją i poprawiają roczny szczyt notowań. Gdybyśmy chcieli sprawdzić na wykresie, kiedy ostatnio za jedną akcję KGHM płacono na giełdzie mniej więcej 160 zł, musimy się cofnąć aż do 2013 roku.

Notowania KGHM z ostatnich 6 miesięcy. Źródło: tradingview.com

Od początku listopada akcje spółki zyskały już blisko 40%, bo jeszcze kilkanaście sesji giełdowych temu 1 walor spółki kosztował na giełdzie mniej więcej 115 zł. Wsparcie w tych okolicach kolejny raz okazało się skuteczne a wzrosty tym razem bez problemu pokonały opór w rejonach 140 zł, z którym nie były sobie w stanie poradzić, podczas trwającej blisko 2 miesiące konsolidacji, zapoczątkowanej w sierpniu bieżącego roku.

Zobacz również: Premiera Realpolitiks II od Jujubee już 5 listopada! Rozmowa z prezesem Michałem Stępieniem

Wzrosty na walorach KGHM zdecydowanie wyprzedzają wzrost ceny miedzi

Siedmioletnie maksima notowań KGHM są pochodną sytuacji panującej na rynku miedzi. Analitycy wskazują, ze za drożejącą miedzą stoją bardzo optymistyczne i dobre dane z Chin, które jako pierwsza duża gospodarka świata poradziła sobie z pandemią koronawirusa i może już funkcjonować właściwie bez żadnych ograniczeń.

W przypadku KGHM-u warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik: czyli słabość złotego. Cena miedzi liczona w złotówkach jest najwyższa od blisko 9 lat, co przy pozostałych zmiennych pominiętych w analizie zwiększa wyrażone w polskiej walucie zyski jednej z największych spółek notowanych na GPW.

Notowanie KGHM w porównaniu z ceną miedzi (HG Future) z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Podczas piątkowej sesji, tuż przed godziną 15, akcje KGHM zyskują 1,32%, a kurs oscyluje w okolicach 158 zł. Obroty na walorach spółki przekroczyły 60 mln zł i są jednymi z najwyższych na całej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here