Naga MarketsKGHM ma porozumienie z NuScale Power ws. modułowych reaktorów jądrowych SMRWarszawa, 23.09.2021 (ISBnews) – KGHM Polska Miedź zawarł porozumienia z NuScale Power LLC dotyczące przygotowań do realizacji inwestycji w budowę jądrowych źródeł energii. Cztery tego rodzaju reaktory powinny zapewnić grupie samowystarczalność energetyczną, poinformował prezes Marcin Chludziński.

„Jesteśmy dziś na progu energetycznej transformacji Polski. Jest to historyczna chwila. Transformacja jest impulsem rozwojowym polskiej gospodarki. Rozwijamy odnawialne źródła energii, będziemy budowali farmy wiatrowe na Bałtyku i na lądzie, fotowoltaikę, ale wiemy, że stabilność systemu energetycznego musi opierać się na wielu filarach i nie osiągniemy jej bez energetyki jądrowej. Dlatego cieszę się, że KGHM z partnerami zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię tego typu i zacznie ona działać w 2029 roky.” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podczas uroczystości podpisania porozumienia.„Dostęp do optymalnej i taniej energii to jest polska racja stanu, co jest szczególnie ważne dla takiej firmy jak KGHM – jesteśmy drugim odbiorcą energii elektrycznej w Polsce” – powiedział Chludziński.

Porozumienie będzie obowiązywać do 23 września 2024 r. Dotyczy ono rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW. Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

„Liczymy, że cztery takie reaktory dadzą nam samowystarczalność energetyczną” – powiedział także prezes KGHM.

Dodał, że spółka planuje rozwijać także inne projekty z zakresu energetyki, a ewentualne nadwyżki może w przyszłości sprzedawać.

„Koszty będą tematem drugiej fazy negocjacji, to będzie jeszcze specyfikowane w zależności od ostatecznie zastosowanej skali” – dodał Chludziński, zapytany o koszty technologii SMR.

„Nawet inwestując takie pieniądze, o jakich NuScale mówi w swoich katalogowych ofertach, taka inwestycja i tak zapewnia efektywność ekonomiczną w długim czasie i zysk na tej inwestycji – w porównaniu do standardowych źródeł energii, które mamy w tej chwili” – wyjaśnił prezes.

invest

KGHM ma ambicję postawienia czterech reaktorów do 2029 r., jednak – jak podkreślił Chludziński – konieczna jest najpierw certyfikacja technologii w Unii Europejskiej.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: waluta euro | płatność blik | asseco akcje wykres | giełda xtb | gpw pkp cargo | kurs korony czeskiej w kantorach | kghm giełda |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here