Naga MarketsForex 4 sliderPodczas piątkowej sesji na głównych rynkach dominował optymizm. Wsparciem dla inwestorów były dane zza oceanu, gdzie najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się bliskie oczekiwań. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła w styczniu o 49 tys. osób wobec oczekiwanego wzrostu o 50 tys.

Rosną szansę na realizację Planu Bidena 

Brak pozytywnego zaskoczenia zwiększył szanse na kolejny program stymulacyjny. W piątek senat USA przyjął poprawkę budżetową, która pozwoli na uchwalenie pakietustymulacyjnego o wartości 1,9 bln USD zaproponowanego przez prezydenta Joe Bidena. S&P500 zyskał 0,39% i tym samym wyznaczył nowe historyczne maksimów na poziomie 3894,56 pkt.

Te artykuły również Cię zainteresują
KGHM i JSW liderami wzrostów na GPW

Piątkowy handel na WIG20 zakończył się blisko 1,40% wzrostem, jednak w skali tygodnia indeks zanotował skromny 0,50% wzrost na tle rynków bazowych. Na czele wzrostów ponownie stanęły spółki surowcowe z KGHM oraz JSW na czele. Na drugim biegunie znalazł się Lotos oraz Dino Polska. Relatywnie dobrze radził sobie w piątek sektor bankowy, co było odpowiedzią na słowa prezesa Glapińskiego, wg których scenariusz stabilizacji stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest obecnie najbardziej prawdopodobny. Na uwagę zasługują mniejsze spółki, których indeks zyskał ponad 1,3% i tym samym potwierdził zakończenie korekty trwającej od połowy stycznia.

Tydzień w kalendarium makroekonomicznym rozpocznie się od publikacji dynamiki produkcji przemysłowej za grudzień w europejskich gospodarkach, m.in. Niemcy Czechy, Włochy, Wielka Brytania, Francja czy Hiszpania, natomiast druga połowa tygodnia w Europie upływnie pod znakiem styczniowej inflacji. Dynamikę cen w styczniu poznamy w środę również dla USA, co może być w szczególności wyczekiwane przez rynki mając na uwadze ostatnie głosy za szybszym zacieśnianiu polityki monetarnej, niż wcześniej zakładano, właśnie w obawie przed wybuchem inflacji. Z punktu widzenia krajowych inwestorów w piątek poznamy wstępny odczyt PKB za 4Q20. Mając na uwadze piątkowe nastroje oraz poniedziałkowe pozytywne zamknięcie na giełdach w Azji, dzisiejszy początek handlu powinien sprzyjać kupującym. Wsparciem dla WIG20 pozostaje poziom w okolicach 1900 pkt., natomiast oporem jest obecnie poziom 2000 pkt. – przekroczenie tego poziomu będzie świadczyło o kontynuacji trendu wzrostowego zapoczątkowanego na początku listopada. Sezon wyników za 4Q20 na GPW stopniowo się rozkręca, natomiast wśród zagranicznych spółek rezultaty za miniony kwartał opublikują w tym tygodniu między innymi: Twitter, Coca-Cola, GM, Cisco, WaltDisney, AstraZeneca, PepsiCo, ArcelorMittal czy ING.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty kursy | pkn orlen gpw | mercator forum parkiet | dow jones kurs | s&p 500 spółki |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here