Wczorajsza sesja na krajowym rynku zakończyła się lekkim osłabieniem głównych indeksów, chociaż indeks mniejszych spółek sWIG80 zdołał wyjść lekko na plus. Nastroje inwestycyjne były zgodne z tymi wykazywanymi na głównych parkietach zachodnioeuropejskich, które również przez większość część dnia pozostawały stabilne.
EBC nie wprowadził żadnych zmian do polityki pieniężnej
Wydawało się, że główne rynki czekają na decyzję po kończącym się posiedzeniu ECB, tu jednak nie zapadły żadne zmiany w bieżącej polityce pieniężnej. Ostatni ruch został wykonany w czerwcu i polegał na rozszerzeniu skali skupu aktywów. Niewykluczone, że cześć uczestników rynkowych liczyła na coś więcej po ostatnim posiedzeniu, zważywszy na umacniające się EUR od początku II kw, które to zjawisko pogarsza perspektywy osiągnięcia wyższej niż obecnie inflacji.
Te artykuły również Cię zainteresują
Dla szerokiego WIG nie została potwierdzona formacja przenikania. W grupie największych spółek indeks obciążyły głównie akcje KGHM i CDPEROJEKT. Sektorowo słabo zachowywały się spółki energetyczne. Niewielką zwyżkę odnotowały akcje PZU po porannej publikacji wyników finansowych za II kw, gdzie wynik netto, chociaż wyraźnie niższy w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku (185 mln vs 734 mln zł), to jednak był wyższy od prognoz rynkowych 59 mln zł. Znaczący spadek wyniku to głównie efekt odpisów na nabyte w ubiegłych latach aktywa bankowe. Nadal mocna wymiana akcji ma miejsce dla spółki BIOMEDLUB, której kurs w ostatnich tygodniach ponownie zwiększa zmienność.
Już po zamknięciu giełd europejskich gorsze nastroje utrzymywały się na rynku amerykańskim. Największe spółki po środowym wzrostowym odreagowaniu powróciły do spadków sprowadzając główne indeksy blisko wtorkowego minimum. Obawy o zbyt wysokie wyceny względem szacunków wzrostów wyników finansowych coraz częściej przewijają się w komentarzach rynkowych. Chwilowo takie postrzeganie rynku dominuje nad opiniami o mocnym wsparciu sentymentu rynkowego przez bieżącą politykę FED.
WIG w układzie dziennym
Marcin Brendota
Autor poleca również:
- FW20 utrzymuje się blisko podstawy 3 miesięcznego trendu bocznego . Dziś raporty o inflacji dla Niemiec i USA
- WIG20 dotarł blisko poniedziałkowego zamknięcia. KGHM notuje wzrosty
- Stabilne kontrakty terminowe i neutralny początek sesji dla FW20