Naga MarketsCentrum Badań Jakości (CBJ) z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź oddało do użytku Mobilne Laboratorium Środowiskowe, podała spółka. Inwestycja w wyspecjalizowany pojazd to jeden z elementów realizowanej strategii, kładącej szczególny nacisk na rozwiązania proekologiczne.

InvestCuffs

Mobilne Laboratorium Środowiskowe na Dolnym Śląsku będzie pomagać w diagnozowaniu jakości powietrza, wód czy badaniu gleby. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto będzie zintegrowane z dronem, tak by w razie zagrożenia bezpiecznie pobierać próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych, podano.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Nasza strategia opiera się między innymi na stałym monitoringu trendów i elastycznym działaniu. KGHM wdraża innowacyjne rozwiązania, także po to, żeby reagować szybko i podejmować optymalne decyzje. Na bazie naszych doświadczeń badawczych i rozwojowych tworzymy projekty, które służą nam i mieszkańcom całego regionu” – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.

Specjalistyczny pojazd CBJ będzie również narzędziem do inspekcji obiektów, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny. Laboratorium wspiera ochronę środowiska i nowoczesne technologie przemysłowe. Dzięki nowym rozwiązaniom MLŚ umożliwi m.in. dokumentowanie szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzację hałd wydobytej rudy miedzi. Drony pozwolą na przestrzenne modelowanie budynków i obiektów w technologii 3D, podkreślono.

Prezes CBJ Wacław Szetelnicki podkreślił, że Mobilne Laboratorium Środowiskowe może być wykorzystywane nie tylko przez KGHM.

“W Centrum zajmujemy się także badaniem wód powierzchniowych czy basenowych. Dzięki Mobilnemu Laboratorium możemy wykorzystywać przenośne urządzenia do choćby monitorowania czy wykrywania ubocznych produktów chlorowania wody albo oceny jakości powietrza oraz analizy odpadów paleniskowych w gospodarstwach domowych” – dodał Szetelnicki.

Mobilne Laboratorium Środowiskowe pozwala też na analizy jakości powietrza i poddawanie ich wstępnym badaniom.

Bazą dla Mobilnego Laboratorium Środowiskowego był hybrydowy bus z wykonaną specjalnie dla CBJ zabudową przestrzeni ładunkowej. Na wyposażeniu samochodu znajdują się wysokospecjalistyczne i innowacyjne urządzenia, w tym mi.in. zestaw dronowy z kamerą wysokiej rozdzielczości oraz innowacyjnym systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr oraz skaner gleby.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2019 r. miała 22,72 mld zł skonsolidowanych przychodów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here