Naga Markets



Niezależna komisja wyborcza Kenii (IEBC) ogłosiła plany wykorzystania technologii Blockchain do rejestrowania wyników głosowania w czasie rzeczywistym. Plany mają na celu zwiększyć zaufanie do procesu liczenia głosów wyborczych. 


Przewodniczący IEBC, Wafula Chebukati, powiedział, że technologia ta będzie wykorzystywana do zapewnienia kandydatom na urząd prezydenta bezpiecznego dostępu do wyników w czasie rzeczywistym. Kenia stara się pozbyć dziedzictwa brutalnych wyborów z 2007 i 2017 roku, w czasie których nastąpiły mordy polityczne i masowe przesiedlenia na terenie całego kraju.

Problemy wyborcze Kenii

Wybory są często gorącym tematem w Kenii, ponieważ poszczególni kandydaci na urząd prezydenta regularnie twierdzą, że są one fałszowane. Stałą praktyką jest też ponoć zastraszanie wyborców.

Efektem wyborów prezydenckich w 2017 r. był faktyczny podział kraju, który rozłamał się na zwolenników obecnego prezydenta Uhuru Kenyatta a jego głównego rywala, Raila Odingę. Stronnictwo tego drugiego odmówiło wręcz uznania zwycięstwa Kenyatty. Odinga ogłosił się “ludowym prezydentem”, a nawet odbył ceremonię przyjęcia tytułu.

IEBC poszukuje więc nowe sposoby przeprowadzania wyborów w taki sposób, aby były przejrzyste i akceptowalne dla wszystkich uczestników.

Kenia Blockchainem stoi?

Kenia jednocześnie słynie z oferowania rozwiązań mobilnych płatności cyfrowych. Stowarzyszenie Blockchain w Kenii od dawna zaleca stosowanie technologii sieci bloków w rozwiązywaniu trudnych problemów wyborczych. Opublikowany w kwietniu 2017 r. artykuł w gazecie “Daily Nation” otwarcie zachęcał IEBC o rozpoczęcie korzystania z blockchaina przy budowaniu zaufania wyborców.

Jeśli plany dojdą do skutku, Kenia stanie się jednym z pierwszych na świecie krajów głosujących za pomocą blockchain i drugim państwem afrykańskim, który wykorzystałby tą technologię. Wcześniej dokonało tego (w ograniczonym zakresie) Sierra Leone w 2018 roku.

Oprócz wyborów Kenia ma również wielkie plany dotyczące technologii Blockchain w innych sferach usług publicznych. W rozmowie z BBC w maju minister informacji Joseph Mucheru potwierdził, że kraj ten zajmuje się wdrażaniem technologii łańcucha bloków przy krajowym rejestrze gruntów. W ramach tej bazy władze Kenii będą rejestrować zmiany na blockchainie, a tym samym skutecznie uniemożliwią nieuczciwe zmiany. Ma to pomóc walczyć ze skorumpowanymi urzędnikami.

W kwietniu media poinformowały też, że Urząd ds. Rynków Kapitałowych w Kenii (CMA) zalecił utworzenie specjalnej jednostki zajmującej się kwestiami związanymi z kryptowalutami, ponieważ kraj coraz częściej korzysta z technologii Blockchain.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here