flaga unii w Brukseli na tle niebaKomisja Europejska (KE) zaakceptowała kolejny program pomocowy, który umożliwi udzielenie wsparcia przedsiębiorcom zmagającym się ze skutkami pandemii spowodowanej przez koronawirus, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityku Regionalnej. Jego budżet to 3 mld zł.

Kolejny program pomocowy dla firm

“Mamy już zgodę Komisji na udzielanie pożyczek, mamy na wykorzystanie pieniędzy, które zostały z instrumentów zwrotnych stosowanych w latach 2007-2013, teraz KE zaakceptowała rozporządzenie dotyczące wsparcia dotacyjnego. Każde zatwierdzone rozporządzenie ma jakiś budżet, ale dla jasności – nie jest tak, że z każdą decyzją Brukseli przybywa nam pieniędzy. Operujemy kwotą, jaka pozostała nam do zainwestowania z budżetu na lata 2014-2020. Łącznie w krajowych i regionalnych programach może to być około 30-40 mld zł” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodała, że w najbliższych dniach ruszą pożyczki płynnościowe, na które przekazano do BGK 400 mln zł z programu Inteligentny Rozwój.

“Przedsiębiorcy, którzy z nich skorzystają, będą mieli do zwrotu wyłącznie pożyczony kapitał, bez żadnych kosztów i prowizji. Razem z pożyczką dostaną dotację na spłatę odsetek. Uzgodnienie zasad takiego działania z Komisją sprawia, że pieniądze, które przeznaczamy na wsparcie przedsiębiorców – obrotowe czy inwestycyjne – wydajemy zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej. Nikt nam, ani firmom nie zarzuci, że działamy w sposób nieuprawniony” – dodała Jarosińska-Jedynak.

Rozporządzenie wprowadza nowe, antykryzysowe zasady inwestowania pieniędzy unijnych i jest elementem Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Gdy wejdzie w życie, możliwe będzie:

  • udzielanie pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej (to wsparcie podobne do dotacji, ale podlegające zwrotowi w całości albo w części),
  • wykorzystanie przez przedsiębiorców pomocy nie tylko na cele inwestycyjne, lecz także na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie przedsiębiorstwa,
  • otrzymanie pomocy również przez przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem pandemii, co jest odstępstwem od ogólnego zakazu udzielania wsparcia unijnego przedsiębiorstwom w trudnej sytuacji,
  • wysoka maksymalna kwota pomocy możliwej do uzyskania – do 800 tys. euro na jednego przedsiębiorcę, niezależnie od wartości obrotów czy kosztów zatrudnienia pracowników.

Rozporządzenie wejdzie w życie po dostosowaniu go do decyzji Komisji Europejskiej i zakończeniu krajowej ścieżki legislacyjnej.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here