Naga MarketsPrzedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali dzisiaj Deutsche Börse AG (DBAG) i London Stock Exchange Group (LSEG), że postanowili oficjalnie zablokować planowane połączenie obu podmiotów, o którym mówiło się od roku. Jego wartość wyceniano nawet na $30 miliardów.


Obawy o nadmierną konsolidację rynku zwyciężyły

Zdaniem europejskich urzędników połączenie dwóch tak dużych podmiotów wyraźnie zredukowałoby giełdową konkurencję w Europie, tworząc wyraźny monopol w zakresie istotnych instrumentów finansowych oraz operacji clearingowych. W związku z tym, że obie ze stron rzekomej fuzji nie były w stanie zaoferować odpowiednich środków zaradczych pozwalających rozwiązań obawy o zaburzenie konkurencyjności, Komisja zdecydowała się zakazać takiego ruchu. LSEG natomiast wcześniej zgodził się na wcześniejsze żądania KE, wydzielając jako niezależny francuski biznes rozliczeniowy LCH.Clearnet.

Niemiecki parkiet wyraża ubolewanie z powodu decyzji podjętej przez UE. Joachim Faber, przewodniczący rady nadzorczej DBAG powiedział: „Zakaz jest wyraźnym krokiem w tył zarówno dla Europy, jak i unijnych rynków kapitałowych jeżeli chodzi o połączenie operacji kontynentalnych oraz tych prowadzonych w Wielkiej Brytanii. Rzadka okazja do stworzenia globalnego dostawcy infrastruktury oraz umocnienia konkurencyjności lokalnych rynków została przegapiona”

Carsten Kengeter pełniący rolę dyrektora generalnego giełdy twierdzi natomiast, że nawet samodzielnie jest ona w stanie konkurować z innymi światowymi bursami. Ma zamiar kontynuować strategię wzrostu, innowacyjności oraz wspierania potrzeb klientów. Żywi również ogromną nadzieję, że w kolejnych latach rola Frankfurtu jako istotnego centrum biznesowego będzie się wyraźnie umacniać.

Fuzja była zagrożona już od kilku miesięcy?

Zarząd LSE już na początku roku komentował, że spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez Brukselę jest wysoce mało prawdopodobne. Obecne zablokowanie fuzji jest więc trzecią porażką z rzędu. Dwie pierwsze próby połączenia londyńskiego Citi z niemieckim Frankfurtem miały miejsce w 2000 oraz 2005 roku.

Z całą pewnością na taki rozwój sytuacji czekały konkurencyjne giełdy ze Stanów Zjednoczonych, między innymi ICE oraz CME – niewykluczone, że również złożą oferty wykupienia Deutsche Börse lub London Stock Exchange.

LSEG planuje jednocześnie odkup akcji o wartości ponad $250 milionów w związku z decyzją o zablokowaniu fuzji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here