Naga Marketsstrefa euroEkonomiści Komisji Europejskiej przedstawili właśnie swoją letnią projekcję dot. dynamiki wzrostu gospodarczego dla strefy euro na 2020 i 2021 rok. W związku z obawami o pojawienie się nowej fali infekcji postanowili oni obniżyć swoją prognozę spadku PKB dla strefy euro.

  • Gospodarka strefy euro skurczy się w tym roku o 8,7 proc.
  • Brexit poważnym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego
  • Ożywienie gospodarcze będzie nierównomierne w poszczególnych państwach członkowskich UE
  • Polska gospodarka wychodzi z kryzysu

Europa doświadczy głębokiej recesji

Według prognoz Komisji Europejskiej, pomimo szybkiej i kompleksowej reakcji politycznej zarówno na szczeblu UE, jak i krajowym, z powodu pandemii koronawirusa gospodarka UE doświadczy w tym roku głębokiej recesji.

– Oczekuje się, że środki polityki fiskalnej i pieniężnej wiarygodnie ogłoszone przed datą graniczną będą wspierać ożywienie i zapobiegać bankructwom i zwolnieniom na dużą skalę. Nadal jednak mogą wystąpić niewypłacalności i utrata zatrudnienia we wszystkich państwach członkowskich – napisano w raporcie.

Eksperci zwracają również uwagę, iż poważnym ryzykiem wciąż pozostaje brak porozumienia w sprawie relacji między UE a Wielką Brytanią od 2021 r.

Komisja Europejska uważa, że gospodarka strefy euro prawdopodobnie skurczyła się o w drugim kwartale 2020 roku o 13,5 proc. W całym 2020 r. spadek ma wynieść natomiast 8,7 proc. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w poprzedniej projekcji eksperci spodziewali się spadku “jedynie” o 7,7 proc.

– Ryzyko związane z prognozami wzrostu jest nadal poważne, a bilans ryzyka pozostaje zwrócony w stronę przewagi czynników o charakterze negatywnym. Głównym ryzykiem jest nowa fala infekcji, która podważyłaby kluczowe założenia tej prognozy. Biorąc pod uwagę niezwykłą niepewność dotyczącą prognoz gospodarczych, opiera się ona na szeregu krytycznych założeń. Co najważniejsze, zakłada się, że środki ograniczające rozprzestrzenianie się Covid-19 w UE będą stopniowo zniesione i ew. druga fala infekcji nie spowoduje nowych ogólnych ograniczeń – podano w raporcie Komisji Europejskiej

Eksperci wskazują także, iż ożywienie gospodarcze będzie nierównomierne w poszczególnych państwach członkowskich, gdyż różnice gospodarcze w strefie euro są “bardziej wyraźne”.

Gospodarki hiszpańska, francuska i włoska prawdopodobnie skurczą się w tym roku o ponad 10 proc., podczas gdy gospodarka niemiecka miałaby skurczyć się “jedynie” o 6,3 proc.

Nierównowaga pod względem dobrobytu gospodarczego i tego, jak bardzo państwa członkowskie odczuwają skutki wybuchu wirusa, będzie narastać i powodować rozbieżności w poglądach politycznych, które powinny zostać przyjęte przez blok.

Komisja podkreśliła również pilną potrzebę utworzenia funduszu naprawczego jako takiego, ale nie spodziewa się, że przełoży się to na osiągnięcie kompromisu podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się w dniach 17-18 lipca.

Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą

Polska gospodarka ma natomiast skurczyć się w 2020 roku o 4,6 proc i wzrosnąć w 2021 r. o 4,3 proc.

– Oczekuje się, że PKB załamało się w drugim kwartale i od tego momentu będzie stopniowo rosnąć, osiągając roczną dynamikę na poziomie -4,6 proc. oraz wzrostu o około 4,3 proc. w 2021 roku – napisano.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w maju KE oczekiwała ujemnej dynamiki PKB Polski w 2020 r. na poziomie 4,3 proc. oraz dodatniej dynamiki w 2021 r. na poziomie 4,1 proc.

Według KE, pomimo uruchomienia interwencji rządowej, konsumpcja w Polsce w 2020 r. ucierpi, gdyż ze względu na niepewność i zagrożenie epidemią koronawirusa konsumenci będą bardziej skłonni do oszczędzania i powstrzymywania się od zakupów. Autorzy prognozy spodziewają się także, że załamanie gospodarcze u partnerów handlowych Polski będzie miało negatywny wpływ na eksport w 2020 r., w szczególności ucierpią transport oraz turystyka.

Optymistycznym dla konsumentów powinno być to, iż prawdopodobnie wolniejszy wzrost płac i osłabienie popytu spowodowane pandemią COVID-19 powinny zakończyć trwający blisko dwa lata wzrost wskaźnika inflacji w sektorze usług i powinna ona spaść w drugiej połowie 2020 i na początku 2021 roku. Dodatkowo, znaczący spadek cen ropy w pierwszych czterech miesiącach roku powinien spowodować spadek cen energii w 2020 roku. 

Kurs euro wzrósł o niemal 10 groszy

Kurs euro wzrósł od początku tygodnia o niespełna 1 grosz. Fakt ten sprawił, że zasięg trwającej od 3 czerwca br. aprecjacji wynosi niemal 10 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć nawet do 4,5150 zł. To właśnie tam znajduje się bowiem ostatnio pokonane wsparcie (teraz opór).

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSpadki na GPW w ślad za realizacją zysków w Europie
Następny artykułNotowania złota kontynuują dobrą passę, 1800 USD/oz. w zasięgu ręki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here