Naga MarketsMimo, że już wiosną wielu ekspertów wskazywało, iż jesienią świat zmagać się będzie z drugą falą pandemii, to jednak jej skala zdaje się zaskoczyła decydentów politycznych na całym świecie. W wielu krajach wprowadzane są coraz to bardziej restrykcyjne obostrzenia mające na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu sie wirusa.

  • Komisja Europejska przedstawił dziś swoje najnowsze prognozy dot. wzrostu gospodarczego strefy euro na lata 2020-2022
  • Ożywienie gospodarcze w strefie euro może być wolniejsze niż pierwotnie zakładano
  • Euro najsilniejszą z walut G8

KE aktualizuje prognozy dot. wzrostu gospodarczego strefy euro

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Komisja Europejska postanowiła zaktualizować swoje prognozy gospodarcze dla gospodarki strefy euro. Nie wszystkie aktualizacje są jednak gorsze od poprzednich projekcji.

Według najnowszych założeń, gospodarka strefy euro skurczy się w tym roku “jedynie” o 7,9 pro. co byłoby wynikiem lepszym od spodziewanego w poprzedniej projekcji spadku o 8,7 proc.

W kolejnych latach Komisja Europejska szacuje, że PKB strefy euro wzrośnie o 4,2 proc. w 2021 r. (wobec prognozowanego dotychczas wzrostu o 6,1 proc) i 3 proc. w 2022r.

Inflacja w strefie euro ma natomiast kształtować się w 2020 r. na poziomie 0,3 proc. W 2021 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych mają natomiast rosnąć w tempie 1,1 proc., a w 2022 r. o 1,3 proc.

Komisja Europejska zaznacza jednak, że prognozy te otoczone są “wyjątkową niepewnością”. Ich założeniem technicznym jest także brak porozumienia handlowego między UE a Zjednoczonym Królestwem po zakończeniu okresu przejściowego, tj. w dniu 31 grudnia br.

Prognozy EBC bedą zbliżone do projekcji KE

Komentatorzy rynkowi wskazują, że choć zmiany w prognozach były konieczne, to ich obecny kształt zdaje się nad wyraz optymistyczny. Biorąc pod uwagę ograniczenia i restrykcje wprowadzane w wielu krajach Wspólnoty, część ekonomistów spodziewa się znacznie gorszych wyników dot. wzrostu gospodarczego.

Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Luis de Guindos przyznał natomiast, że najnowsze prognozy EBC, które poznamy już w grudniu nie będą prawdopodobnie zbyt odbiegać od projekcji Komisji Europejskiej. Jego zdaniem wzrost gospodarczy będzie w przyszłym roku wolniejszy niż pierwotnie zakładali decydenci

– W grudniu będziemy mieli aktualizację naszych prognoz i przypuszczam, że nie będą one zbyt odległe od prognoz, które przedstawiła dziś w Komisja Europejska – powiedział de Guindos.

Kurs euro największym wygranym sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 13:40 zauważymy, że dolar amerykański osłabia się dziś w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Jego największą deprecjację dostrzec można w stosunku do euro.

Dane z godz. 13:40 | Źródło: finviz.com

Kurs euro rośnie najszybciej od lipca br.

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego już trzecią sesję z rzędu. Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę, że dzisiejsza aprecjacja wspólnej waluty jest najsilniejszą od drugiej połowy lipca br.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

EURUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs złotego (PLN) pnie się w górę. Wybory w USA nadal niepewne
Następny artykułPKP Cargo miało wstępnie 176,3 mln zł straty netto w okresie I-III kw. 2020 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here