Naga MarketsCzy warto zacząć inwestować? Jaką wiedzę o GPW mają Polacy?Początkujący inwestorzy niejednokrotnie zadają sobie pytanie, kiedy wejść na rynek? Najchętniej chcieliby wejść na dołku i wyjść na górce, jednak to nie jest takie proste. Jak wskazują goście Comparic24, przedstawiciele BM PKO BP, każdy moment na inwestowanie jest dobry, pod warunkiem, że jest to robione z głową.Kiedy zacząć inwestować?

– Wydaje mi się, że nie ma złego momentu, żeby zacząć inwestować, nie ma złego momentu, żeby odkładać pieniądze, zacząć oszczędzać. Nie muszą to być duże sumy, mogą to być małe sumy, ważna jest konsekwencja i systematyczność. I działając konsekwentnie i systematycznie, bez względu na to, jaki moment rynkowy trafimy, te inwestycje zakończą się powodzeniem. Kluczem oczywiście jest wybieranie klas aktywów. – wyjaśnia Grzegorz Zawada, dyrektor Biura Maklerskiego PKO BP.

– Na pewno trzeba zdywersyfikować, trzeba wybierać takie klasy aktywów, takie instrumenty, które rozumiemy, znamy, o których jesteśmy w stanie zdobyć wiedzy i w pewnym sensie są nam bliskie. Jestem po rozmowie z młodym człowiekiem, który chciałby wejść na rynek i zacząć od spekulacji na bitcoinie. Szczerze odradziłem mu, są inne klasy aktywów, od których można zacząć, robiąc to w sposób przemyślany, stopniowy, ale systematyczny, to słowo chciałbym mocno podkreślić. – dodaje także.

Jak zawsze kluczowym pytaniem pozostaje to o odpowiedni moment do inwestycji. Każdy chciałby dokonać zakupu w tzw. dołku i jednocześnie wyjść na górce, dzięki czemu zysk inwestora jest największy. Prawda jest jednak taka, że bardzo trudno trafić w te moment. Dlatego też czasem wyczekiwanie na dołki może okazać się niekorzystne, a lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zacząć inwestować w sposób przemyślany, czyli m.in. nie rzucać się od razu z całym kapitałem, wskazuje Emil Łobodziński.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Jaka jest wiedza Polaków?

– Myślę, że przeciętna jest niestety dość niska. Powiedziałbym, że od wczesnych etapów naszej edukacji nie mamy usystematyzowanego podejścia do wiedzy ekonomicznej. Bardzo rzadkie są lekcje z takich przedmiotów jak przedsiębiorczość, czy podstawy matematyki finansowej. Oczywiście matematyka od razu brzmi groźnie, bo nikt nie lubi matematyki (we wczesnych latach młodzieńczych), natomiast tego typu wiedzy nie ma. – twierdzi Grzegorz Zawada, dyrektor Biura Maklerskiego PKO BP.

invest

– Wśród inwestorów i zainteresowanych rynkiem finansowym/kapitałowym ten poziom stale się podnosi. Widzimy, że jest coraz większa grupa ludzi, którzy wiedzę na temat rynku mają. Pozyskują ją w różny sposób, zarówno przez szkoły giełdowe organizowane przez GPW, jak i przez spotkania z nami, z osobami takimi jak Emil. Emil jest taką osobą, która bardzo dużo czasu spędza właśnie pracując z początkującymi inwestorami. Oczywiście różnego rodzaju studia podyplomowe, szkoły. Wiedzy obiektywnie jest sporo, tylko chęci sięgnięcia po nią jest nieco mniej. – dodaje także.

Jak podkreśla Emil Łobodziński, inwestowanie na własny rachunek jest w stanie najwięcej nauczyć początkującego inwestora w najkrótszym czasie. Warto bowiem pamiętać, że wiedza książkowa jest tylko jedną ze składowych. Równie ważnym aspektem jest opanowanie swoich emocji i opanowanie tego, by odpowiednio reagować na rynkach, a tego w książkach nauczyć się praktycznie nie da.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here