Naga MarketsDecydent Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Martins Kazaks oświadczył, że rozszerzenie programu awaryjnego (PEPP) zakupu obligacji o 500 miliardów euro (2,2 bln złotych) byłoby „rozsądne” i jest gotów poprzeć przedłużenie jego trwania do połowy 2022 roku. Euro koryguje w środę po silnym wzroście we wtorek, który pozwolił na przebicie poziomu 1,20 względem dolara.

  • Gubernator Łotwy poparłby przedłużenie programu PEPP o 12 miesięcy
  • Kazaks twierdzi, że ultra-tanie pożyczki mogą stać się bardziej ukierunkowane
  • EBC płaci bankom komercyjnym, jeśli pożyczają pieniądze firmom i gospodarstwom domowym

Strefa euro: program PEPP zostanie rozszerzony i potrwa znacznie dłużej?

Martiņs Kazaks

Odrodzenie się pandemii w strefie euro i prawdopodobny negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w przyszłym roku oznacza, że ​​EBC musi nadal zapewniać wsparcie – powiedział prezes banku centralnego Łotwy w wywiadzie udzielonym w Rydze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Decydenci EBC mają zdecydować, jak zwiększyć bodziec 10 grudnia. W ostatnich dniach członkowie banku centralnego, w tym Isabel Schnabel, zasygnalizowali, że realizacja programu PEPP o wartości 1,35 bln euro dłużej niż jego obecna data zakończenia (połowa 2021 r.) jest sposobem na uniknięcie niepożądanego zaostrzenia warunków finansowych.

Prezes EBC Christine Lagarde obiecała w październiku, że ustawienia polityki zostaną „ponownie skalibrowane”.

Myślę, że z czasem wydłużenie nastąpi wraz z rozszerzeniem programu. Wolałabym przedłużenie o kolejne sześć miesięcy, ale gdyby była propozycja przedłużenia o kolejny rok, nie sprzeciwiałbym się temu – dodał Kazaks.

EBC niechętny do kolejnej obniżki stóp procentowych

Podczas dostosowywania polityki w przyszłym tygodniu EBC skupi się na pilnych zakupach obligacji i bardzo tanich pożyczkach jako głównych narzędziach. Jak dotąd bank centralny nie sygnalizował chęci dalszej obniżki stóp procentowych w obawie o negatywny wpływ na sektor bankowy.

Kazaks powiedział, że dodatkowe 500 miliardów euro na zakup obligacji wydaje mu się „rozsądną liczbą”. W jego ocenie decydenci powinni podkreślić, że deklarowana wielkość zakupów wskazuje na maksimum, które niekoniecznie musi zostać wykorzystane.

Powtarzając wcześniejsze komentarze urzędników, w tym głównego ekonomisty Philipa Lane’a i fińskiego gubernatora Olli Rehna, Kazaks zasygnalizował swoje poparcie dla przeprojektowania obecnego programu ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansujących, czyli TLTRO.

W jego ocenie EBC mógłby omówić poszerzenie zakresu aktywów, które przyjmuje jako zabezpieczenie. Jednak głównym celem byłoby zapewnienie, aby pożyczki były skierowane do firm, które najbardziej ich potrzebują. Banki komercyjne mogą obecnie uzyskać oprocentowanie pożyczek, które wynosi zaledwie minus 1%. To oznacza, że ​​EBC płaci za pożyczkę, jeśli pożyczają pieniądze firmom i gospodarstwom domowym.

Plus500

Euro konsoliduje w środę powyżej 1,20 USD

Notowania pary walutowej EUR/USD z impetem przebiły wczoraj okrągły poziom 1,20, który stanowił istotną barierę psychologiczną. Tym samym pokonana została formacja podwójnego szczytu, co otworzyło drogę w kierunku kolejnego istotnego poziomu 1,25 z celem na szczyt z 2018 roku 1,2556. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi poziom 1,19 i dopiero spadek poniżej wyhamowałby presję kupujących.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here