Naga MarketsKazachstan zapowiada podwojenie inwestycji na rynku wydobycia cyfrowych walut. Ma też plany dot. CBDC.

  • Kazachstan chce zaprojektować swoją cyfrową walutę.
  • Poza tym w planach są poważne inwestycje dot. miningu.

Kazachstan rozpoczyna swoją blockchainową rewolucję

Przedstawiciele Kazachstanu ujawnili krajowy plan rozwoju waluty cyfrowej ekspertom z Rosji i Chin. Miało to miejsce podczas „Dnia finansowego online Astana 2020”. Według chińskiego Ministerstwa Handlu 1 lipca Kazachstan planuje też podwojenie inwestycji w sektorze wydobycia cyfrowych walut.

Sam sektor miningu w kraju jest wyceniany na 20 milionów USD. Do końca roku 2020 ma być warty dwa razy tyle.

Z kolei w maju 2020 r. Mu Xin, doradca prezydenta Kazachstanu, zaproponował władzom rozwijanie technologii blockchain i emisję cyfrowej waluty. Miałoby to na celu zwalczanie korupcji i zapewnienie przejrzystości przydziału środków z budżetu państwa. W czerwcu Kazachstan przyjął zarys programu rozwoju technologii blockchain.

Zarenov, doradca prezesa Centralnego Banku Kazachstanu, podkreślił w rozmowie z mediami, że “głównym zadaniem banku centralnego jest utrzymanie celów inflacyjnych i stabilności rynku finansowego, a rozwiązanie w zakresie cyfrowej waluty jest drugim priorytetem. Kluczem jest zapewnienie zgodności cyfrowego systemu walutowego z celami polityki pieniężnej.”

Ramy prawne dla CBDC

Karijew, kierownik ds. rozwoju Astana International Financial Center (AIFC) powiedział, że firma jest gotowa udzielić wsparcia państwu i sformułować podstawę prawną dla waluty cyfrowej rządu. Działania AIFC obejmują m.in. sprawy dot. kryptowalut, inteligentnych umów i portfeli cyfrowych.

Wcześniej Kazachstan opracował metodę przechowywania i obiegu kryptowaluty, mającą na celu standaryzację tych procesów za pośrednictwem profesjonalnej platformy. Jak widać, kolejny rząd na świecie przekonał się do cyfrowych walut. Nad cyfrowym juanem pracuje dziś np. Ludowy Bank Chin i władze Francji (prace tych drugich są jednak daleko w tyle za Pekinem).

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here