Naga MarketsKliknij po więcej informacji

Nie tylko Japonia wybierała swoich przedstawicieli do Parlamentu w trakcie minionego weekendu. To samo zrobili również Czesi, jednak również i tu obyło się bez niespodzianek. Andrej Babis, nazywany czeskim Trumpem ze względu na swoje bogactwo oraz sprzeciw wobec establishmentu, zdobył sporą część głosów. Wygrana w wyborach nie gwarantuje jednak władzy nad Czechami. 


Partia Babisa, ANO zdobyła aż 29% wszystkich głosów. Jednak takie poparcie czeskiego społeczeństwa nie daje większości potrzebnej do rządów, więc Babis będzie musiał znaleźć koalicjanta. To nie jest proste zadanie, zarówno ze względu na sporą liczbę partii, któe weszły do czeskiego parlamentu (aż osiem) jak również samych poglądów lidera ANO, który jeszcze przed wyborami stwierdził, że nie zamierza dzielić się władzą.

Polityczny impas w Czechach może zatem trwać dość długo. Holendrzy dopiero teraz formują rząd – niemal osiem miesięcy po przeprowadzonych wyborach! Tymczasem w Niemczech, kanclerz Angela Merkel doprowadzi do stworzenia własnego rządu nie wcześniej niż w przyszłym roku – komentuje niemiecka prasa.

Wydaje się więc, że wygrana dwóch trzecich miejsc w japońskim parlamencie przez partię Shinzo Abe jest sytuacją idealną. Abe posiada obecnie więcej władzy niż sam cesarz i własnie dostał społeczne przyzwolenie na kontynuację swojej dotychczasowej polityki agresywnej dewaluacji jena.

Katalonia wciąż w na ustach inwestorów

Mimo faktu, że od czasu referendum w Katalonii upłynęło już całkiem sporo czasu, sprawa niepodległości autonomicznego regionu wciąż nie wygasła. Napięcie wokół Katalonii nawet rośnie. Premier Hiszpanii, Mariano Rajoy zapowiedział pozbawienie władzy katalońskiego rządu oraz ogłoszenie nowych wyborów w celu wybrania nowych przedstawicieli regionu.

Piłka jest więc po stronie katalońskiego sądu. Premier zbuntowanego regionu, Carles Puigdemont ma kilka opcji – może samemu ogłosić przedterminowe wybory w nadziei na reelekcję lub może bezczynnie czekać, aż zmusi go do tego Rajoy. Trzecią, najbardziej agresywną opcją będzie z pewnością ogłoszenie niepodległości i odłączenie się od Hiszpanii.

Nieważne co zrobi Puigdemont, prawdopodobnie nie przyniesie to spokoju w europejskiej polityce, gdyż miejsca na kolejne rozmowy już nie ma. EURUSD o poranku dość wyraźnie traciło zmierzając w stronę wsparcia na 1,1650:

Czy EBC zareaguje?

Podstawowym pytaniem jest czy Europejski Bank Centralny, który zbiera się już w tym tygodniu, zareaguje na wydarzenia w Hiszpanii? Wątpliwe.

Prowadzony przez EBC program skupu papierów wartościowych (APP) zapewnia europejskiemu rynkowi zastrzyk 60 mld EUR co miesiąc. Tak prowadzona polityka monetarna spycha euro na minima od blisko trzech lat. Wszyscy liczą, że w ten czwartek dowiemy się nieco więcej na temat stymulusu EBC.

Obecnie, głównym scenariuszem pozostaje redukcja skupu do jedynie 30 mld EUR, który potrwa do września przyszłego roku. Zazwyczaj, Bank pozwala na wypłynięcie takich informacji wcześniej, lecz w związku z politycznym impasem w Hiszpanii ta taktyka może okazać się mało skuteczna. Poniżej widzimy wykres niemieckiego indeksu DAX, który obecnie konsoliduje w pobliżu swoich tegorocznych szczytów. 

Bitcoin porywa tłumy

Wydaje się, że co kilka, kilkanaście tygodni możemy informować o nowym all time high na Bitcoinie. Kryptowaluta przekroczyła barierę $6000 czym z pewnością ucieszyła wszystkich, którzy kupowali BTC przed wrześniowym krachem. Jednocześnie, rynkowa kapitalizacja Bitcoina po raz pierwszy przekroczyła poziom $100 mld by jednak po niedługim czasie ponownie cofnąć się niżej.

Skorzystaj z zmienności BTC

Ostatnie wydarzenia na BTC/USD to prawdziwy kamień milowy tego rynku, który powinien przekonać najbardziej sceptycznych o roli jaką odgrywa Bitcoin w światowej gospodarce. Im więcej ludzi słyszy o Bitcoinie, tym więcej powstaje usług opartych na blockchainie. Równolegle, cena BTC rośnie. Dla tych, którzy wierzą w blockchain, ale niekoniecznie Bitcoin polecam zerknąć na poniższy wykres pokazujący dominację BTC nad pozostałymi walutami pozostającymi w obrocie. tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here