Naga MarketsUrna do wyborów kasperskyIdea głosowania za pomocą technologii blockchain zyskuje coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych. A to za sprawą wpadki związanej z aplikacją do głosowania, jaką użyto w prawyborach w Iowa. Okazało się, że zadziałała ona tak niesprawnie, że w ciągu 24 h nadal nie było jasne, kto wygrał prawybory. W odpowiedzi firmy informatyczne zaczęły zastanawiać się, jak usprawnić działanie takich programów. Swój pomysł na to ma np. Kaspersky Lab.

Firma Kaspersky Lab, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, bada też branżę kryptowalut i sieci bloków. Teraz zaprezentowała nowy typ mechanizmu do głosowania, który jest oparty na blockchainie i Polys, systemie wydanym już w listopadzie 2017 r., który gwarantuje sprawne i bezpieczne przeprowadzanie wyborów.

Kaspersky zrewolucjonizuje demokrację?

Chociaż siedziba firmy znajduje się w Moskwie, ma ona biura w Stanach Zjednoczonych i reszcie świata. Niestety nadal fakt, że Kaspersky Lab to marka z Rosji, może budzić wątpliwości zwłaszcza w USA. W wybory w 2016 r. ingerowały bowiem ponoć służby z tego kraju.

Kaspersky teoretycznie może jednak zapobiec wszelkim manipulacjom, a to za sprawą przejrzystości, jaką gwarantuje blockchain.

Dziś Stany Zjednoczona nadal polegają na papierowych kartach do głosowania. Alternatywą jest system opracowany przez Polys, który może zaoferować wyborcom wygodę spełniania obywatelskiego obowiązku w zaciszu własnego domu. Roman Aleshkin, kierownik projektu Polys, wyjaśnił zalety takiego modelu:

„(…) rozumiemy problemy i niedogodności, jakie [nasi klienci] napotykają podczas organizowania głosowań w formie papierowej. Jak widzimy, głosowanie na naszej platformie Polys może rozwiązać niektóre z tych problemów, dając więcej możliwości zdalnego uczestnictwa, a nawet zwiększając frekwencję młodych ludzi.”

Jak to działa?

Według Polys wyborcy otrzymają unikalne kody QR lub tokeny. Mogą je potem zeskanować, co pozwali im oddać swój głos. Oddanie głosu zostałoby potem zaszyfrowane. Głosujący mogliby jednak sprawdzić, czy ich głos został zarejestrowany na blockchainie. Ta metoda zmniejsza prawdopodobieństwo oszustw, które byłyby związane z manipulacjami kartami wyborczymi. Ponadto ułatwia głosowanie osobom, które mają utrudniony dostęp do lokali wyborczych.

 

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here