Naga Markets

Kartel OPEC+ i agresywna Rosja winowajcami wysokich cen ropy? Komentuje Dorota SierakowskaDrożejąca ropa naftowa to temat, który jest niezmiernie ważny dla wielu państw. Coraz wyższe ceny czarnego złota podbijają inflacje, która to i bez tego znajduje się na rekordowych poziomach. Jak wskazuje Dorota Sierakowska (DM BOŚ) na antenie Comparic24, obecne wzrosty są wynikiem napiętej sytuacji na Ukrainie i niepokojów na bliskim wschodnie.Dlaczego ropa drożeje?

– Jak historia pokazuje, polityka bywa nieprzewidywalna, więc tak naprawdę scenariuszy jest wiele. Natomiast najważniejsze jest to, że faktycznie ten wzrost napięć geopolitycznych, to jest główny czynnik, który wpływa na notowania ropy naftowej i który podtrzymuje te notowania ropy naftowej na relatywnie wysokich poziomach, czyli blisko tegorocznych maksimów (a wręcz kilkuletnich). – wskazuje Dorota Sierakowska, DM BOŚ.

– Dlaczego jest to tak ważny czynnik? Przede wszystkim ze względu na to, że mamy tutaj do czynienia z potencjalnie konfliktem dotyczącym Rosji, czyli wejścia Rosji na Ukrainę, a Rosja to jest jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie. Gdyby faktycznie doszło do otwartego konfliktu zbrojnego, to wtedy prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z sankcjami na ten kraj. – dodaje także.

Jak wskazuje rozmówczyni Comparic24, jest bardzo prawdopodobnie, że w przypadku kolejnej napaści na Ukrainę sankcje dotkną również przemysł naftowy, który to jest kluczowy dla rosyjskiej gospodarki, której dochody uzależnione są właśnie od surowców naturalnych.

Jedność kartelu OPEC

– To jest tak, że OPEC faktycznie zdecydował się na zwiększenie tych limitów produkcji ropy naftowej i faktycznie jest tak, że w zasadzie on te kurki odkręcił, ale problem polega na tym, że nie każdy kraj jest w stanie dostarczyć tyle ropy naftowej, ile zakładano. Faktycznie w OPEC+ my mamy do czynienia z porozumieniem naftowym, które jest przestrzegane, które jest w zasadzie jednym z zaskakująco przewidywalnych czynników. – podkreśla Dorota Sierakowska, DM BOŚ.

– Kraje należące do OPEC+, czyli tego rozszerzonego kartelu, zdecydowały o tym, że co miesiąc (począwszy od sierpnia ubiegłego roku) będą zwiększały produkcję ropy naftowej o 400 tys. baryłek dziennie, czyli jest to comiesięczny, stabilny i regularny wzrost. I tutaj nie ma zaskoczeń, na comiesięcznych spotkaniach OPEC my widzimy zgodność właśnie w tej spokojnej, przewidywalnej polityce. – dodaje także.

Jak nadmienia Dorota Sierakowska, wysoka jedność kartelu widoczna była również w trakcie mocnych zawirowań na rynku surowcowym jesienią ubiegłego roku. Największym problemem założeń kartelu OPEC jest fakt, że nie każdy kraj jest w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, ile mogą (na ile zezwalają limity).

XTB

O ile kilka lat temu kraje OPEC niejednokrotnie produkowały więcej, niż wynosiły limity, to obecnie sytuacja się odwróciła. Przykładowo kraje afrykańskie niejednokrotnie nie sprzedają tyle ropy naftowej, ile by mogły zgodnie z limitami, co wynika chociażby ze starej, wyniszczonej infrastruktury.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs franka prognozy | xtb kurs | kurs dolara nbp | giełda kghm | orange cena akcji | mercator giełda | notowania livechat |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here