Naga MarketsKara dla Gazpromu przesądzona? Prezes UOKiK Tomasz Chróstny: Jesteśmy przygotowani, aby bronić tej decyzji
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

W zeszłą środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Gazprom karę w wysokości 29 miliardów złotych za nieprawidłowości przy budowie Nord Stream 2. W udzielonym Business Insider Polska wywiadzie prezes urzędu Tomasz Chróstny podkreśla, że działania UOKiK są poparte solidnymi dowodami.

  • Prezes UOKiK zapewnia, że decyzja nie jest upolityczniona.
  • Według Chróstnego, pozycja Gazpromu jest nadal dominująca.
  • Duże znaczenie dla rozwoju sprawy będzie miała reakcja europejskich firm zaangażowanych w Nord Stream 2. 

Decyzja bez nacisków politycznych

Po ogłoszeniu kary w zeszłym tygodniu natychmiast pojawiły się spekulacje na temat tego, czy polski rząd wywierał presje na urzędników. Chróstny w rozmowie z Bartkiem Godusławskim  zapewnia jednak, że rządzący dowiedzieli się o decyzji dopiero po jej wydaniu.

Warto przy tym podkreślić, że polski rząd, w szczególności Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dowiedziało się o decyzji kilka godzin po jej doręczeniu stronom postępowania. Nasze działania nie były również komunikowane innym podmiotom, w tym Komisji Europejskiej (…) Ona nie jest upolityczniona. Podlega weryfikacji sądowej, jest oparta o solidne materiały dowodowe.– mówił.

Zobacz również: Goldman Sachs wierzy, że kurs dolara będzie spadał. Rekomenduje krótkie pozycje

Szef instytucji został również zapytany o coraz mniejszą zależność Polski od gazu z Rosji. Udział dostaw gazu od naszego sąsiada spadł z 83% do 60%. Tomasz Chróstny przypomniał jednak, że prawo mówi o pozycji dominującej, kiedy podmiot ma powyżej 40% udziałów w rynku.

Polska wciąż zależna energetycznie

Nie można więc uznać, że Polska jest niezależna energetycznie. Gazprom ma bardzo silną pozycję negocjacyjną, a skutki jego decyzji są odczuwalne dla konsumentów. Z punktu widzenia konkurencji koncentracja, jaka wiąże się z projektem Nord Stream 2, nie powinna mieć miejsca. – kontynuował.

Według prezesa UOKiK, kluczowym elementem przyszłości Nord Stream 2 będzie zachowanie  europejskich przedsiębiorstw, które finansowały projekt. Chróstny nie obawia się także odwołania ze strony Gazpromu.

Jesteśmy przygotowani, aby bronić tej decyzji. Była ona poprzedzona bardzo dokładną analizą prawną, zebraliśmy obszerny materiał dowodowy. Podstawą do wydania decyzji jest prawo antymonopolowe i ochrona uczciwej konkurencji. – zapewnia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here