Naga MarketsSaudi AramcoW czasach, gdy wartości rynkowe kilku amerykańskich spółek technologicznych przekraczają barierę biliona dolarów, nagle pojawił się on, saudyjski państwowy koncern naftowy Saudi Aramco, który kilka dni temu przeprowadził największe IPO w historii. Jakby tego było mało, akcje naftowego giganta zadebiutowały na saudyjskiej giełdzie po kursie o 10% wyższym od ceny emisyjnej. W czwartek na początku sesji na saudyjskiej giełdzie Tadawul ponownie odnotowano ich wzrost o maksymalnie dopuszczalne 10%.


Dzięki tym wzrostom, kapitalizacja Saudi Aramco przekroczyła barierę 2 bilionów dolarów. Okazuje się więc, że wczasach, gdy giganci technologiczni walczą o miano największej spółki na świecie, gigant z branży naftowej potrzebował zaledwie kilku dni, by stać się numerem jeden. Jest to bowiem pierwsza w historii spółka, która osiągnęła taką kapitalizację na giełdzie.

Najbardziej zyskowna spółka na świecie

Przypomnijmy, że Saudi Aramco przeprowadziło kilka dni temu rekordową ofertę IPO, w której spółka sprzedała łącznie 3,45 mld akcji po 32 riali każda, zyskując w ten sposób 29,4 mld USD. Fakt ten sprawił, że spółka przeprowadziła największe IPO w historii. Dotychczasowy rekord należał do chińskiego giganta e-commerce Alibaba, który w 2014 roku sprzedał akcje w IPO na giełdzie amerykańskiej za 20 mld USD.

Papiery trafiły do obrotu na saudyjskiej giełdzie w środę, 11.12.2019 r. i już pierwszego dnia notowań ich cena wzrosła o 10%. Kolejnego dnia notowań spółka zaliczyła kolejny wzrost kursu, dzięki czemu kapitalizacja saudyjskiego giganta przekroczyła barierę 2 bln dol. To niemal o bilion dolarów kapitalizacji więcej niż do tej pory notowały dwie najdroższe firmy świata: Apple i Microsoft.

Nie najdroższe akcje najdroższej spółki

Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę, że sformowanie “największa spółka na świecie” nie oznacza, że jej akcje są najdroższe. Mówimy tu bowiem o kapitalizacji a więc o sumie wszystkich wyemitowanych akcji. To, dlaczego kapitalizacja Saudi Aramco jest największa zależne jest w dużej mierze od niewielkiej ilości akcji w obrocie.

Dzięki temu, że w wolnym obrocie znajduje się zaledwie 1,5% wszystkich akcji spółki, nawet przy cenie ok 8-9 USD za papier, sumarycznie jest to gigantyczna kwota. Tymczasem, w przypadku wielu firm technologicznych, których cena akcji są znacząco wyższe, w wolnym obrocie znajduje się aż 80-90%.

Porównując Saudi Aramco do wspomnianego już przed chwilą Apple zauważymy, że kapitalizacja saudyjskiego potentata na poziomie ok 2 bln USD jest znacząco wyższa do firmy z Cupertino, której wycena rynkowa to ok 1,19 bln USD. Mimo to, nominalnie akcje Apple są jednak wielokrotnie droższe. Ich cena przekracza bowiem 270 USD, podczas, gdy cena akcji Saudi Aramco to ok 8-9 USD. Apple przoduje również pod względem ilości pracowników. Spółka zatrudnia bowiem ponad 120 tys. osób, podczas gdy saudyjski koncern “jedynie” nieco ponad 65 tys.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJerome Powell dał ważny sygnał dot. gospodarki USA, twierdzi Biocchi (Directa)
Następny artykułEBC pozostawia stopy bez zmian, sprawdź jak reaguje kurs euro
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here