Naga MarketsSymbol GPW na tle wykresuZ opublikowanego dziś raportu GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu 2020 r. w porównaniu ze styczniem 2019 r. aż o 4,4%, co jest największym wzrostem od czerwca 2011 r. Fakt ten sprawia, że nawet najlepsze lokaty bankowe nie dają stopy zwrotu przewyższającej poziom inflacji. Oznacza to, że jedynym sposobem ochrony naszych oszczędności przed spadkiem ich wartości jest inwestowanie.


Lokaty nie mają szans z inflacją

Jedną z bezpieczniejszych form inwestowania jest zakup obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Warto jednak zwrócić uwagę, że inflacja CPI podawana przez GUS nie odzwierciedla realnego wzrostu kosztów życia spowodowanych wzrostem cen.

Przypomnę tylko, że w grudniu inflacja uplasowała się na poziomie 3,4% (teraz jest już 4,4%). Mięso wieprzowe podrożało jednak wówczas w ciągu roku o 23,6%, cukier o 20,7%, wywóz śmieci o 32,2% a owoce i warzywa o ponad 12%. Teraz wzrost ten będzie pewnie jeszcze większy, ale na finalne dane musimy jeszcze poczekać.

Oznacza to, że inwestując w obligacje skarbowe indeksowane inflacją również narażamy się na realny spadek wartości naszych oszczędności. Fakt ten sprawia, że coraz więcej osób interesuje się rynkiem kapitałowym.

W styczniu Polacy otworzyli największą liczbę rachunków inwestycyjnych od 2014 roku

Mimo, że inwestowanie na giełdzie wiąże się ze znacznie większym ryzykiem niż zakup obligacji skarbowych, to jednak daje ono realne szanse na pomnożenie oszczędności i osiągnięcie stopy zwrotu zauważalnie przekraczającej poziom inflacji. Potencjał ten zdaje się dostrzegać również coraz więcej Polaków.

Gazeta Parkiet podaje, że w styczniu br. odnotowano największy wzrost liczby otwartych rachunków inwestycyjnych od czerwca 2014 roku. Być może jest to spowodowane rosnącą świadomością istnienia rynku kapitałowego w efekcie kampanii promocyjnej Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), a być może z powodu dynamicznie rosnącej inflacji. Jak wynika z danych KDPW, do których dotarł Parkiet, w styczniu została otwarta rekordowa, w perspektywie ostatnich lat, liczba rachunków inwestycyjnych.

Według gazety Parkiet, liczba rachunków inwestycyjnych pod koniec stycznia br. wzrosła o 4,8 tys. z do całkowitej liczby 1 250 tys. kont z 1245 tys. na koniec 2019 r. Wciąż jest to jednak liczba znacznie mniejsza od ilości otwartych rachunków inwestycyjnych w latach 2010-2018.

Źródło: Strefa Inwestorów

Piotr Kwestarz ze Strefy Inwestorów zwraca uwagę, że największy przyrost rachunków papierów wartościowych zanotowało Biuro Maklerskie ING banku Śląskiego, o 2072 rachunki, oraz DM mBanku, o 1480 nowych rachunków. Wciąż liderem w całkowitej liczbie rachunków pozostaje mBank z niemal 313 tys. kont. Dodaje on również, że wzrostowi temu nie towarzyszą żadne duże prywatyzacje, co tym bardziej zasługuje na uwagę.

Spoglądając na powyższy wykres zauważymy jednak, że najwięcej rachunków maklerskich było w 2012 roku, kiedy to banki raportowały aż 1,5 mln. kont inwestycyjnych. Od tego czasu statystyki GPW wskazują na ciągły spadek liczby rachunków.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCarney (BoE) widzi promyk nadziei w planach premiera Borisa Johnsona
Następny artykułFord i Fiat wycofują się z Indii, a chiński gigant inwestuje 1 mld USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here