Naga Markets

giełdy i kantoryRobert Wojciechowski z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii w rozmowie ze Stanisławem Wołochem, CEO Quark – Sieć Kantorów Bitcoin, tłumaczy, jak dziś działają kantory i giełdy z rynku kryptowalut.

  • Stanisław Wołoch jest zdania, że w tym roku – w wyniku nowych regulacji – działalność kantorów i giełd kryptowalut mocno się nie zmieniła.
  • Dodaje jednak, że na rynku bitcoina pojawiają się np. oszustwa “na wnuczka”. W efekcie, kiedy np. w kantorze pojawia się starsza osoba, pracownik firmy spisuje jej dane, na wypadek gdyby potem okazało się, że miał do czynienia z osobą zamieszaną w działalność scamu.
  • Dziś w kantorze spisuje się jednak w ten sposób głównie transakcji przekraczające wartość 15 000 euro.

Kantory i giełdy na rynku bitcoina

W tym roku obserwujemy mocny wzrost kursu BTC. To skutkuje skokiem popularności kryptowalut, które najczęściej kupujemy na giełdach online czy w stacjonarnych kantorach. Robert Wojciechowski postanowił więc dowiedzieć się od Stanisława Wołochowa z Quark, sieci kantorów, jak w praktyce działają kantory i giełdy z rynku kryptowalut.

W naszym wypadku to [działalność na rynku] znacząco się nie zmieniła – twierdzi Wołoch, pytany o to, jak na jego firmę wpływają nowe regulacje.

Podkreśla jednak, że przy każdej transakcji, jaka przekracza 15 000 euro, kantor musi zapytać klienta o pochodzenie środków i poprosić o dane personalne. Następnie firma jest zobowiązana odesłać takie dokumenty do stosownego urzędu.

Oszustwo na wnuczka

Jeżeli jednak kwota jest niższa, kantor bitcoin bez weryfikacji i tak nierzadko spisuje dane klienta, ale tylko w przypadku, gdy pracownik ma wątpliwości co do pochodzenia środków. Jak dodaje Wołoch, najczęściej takie procedury przeprowadza się w przypadku osób starszych, które nie “wyglądają na geeków”, a chcą kupić bitcoiny.

Zdarzyły się nam dwie wypadki “oszustwa na wnuczka” – twierdzi CEO Quark. – Jesteśmy bardziej uważni, niż byliśmy parę lat temu – dodał.

Zauważył też, że rozbijanie jednej dużej transakcji na kilka mniejszych nie jest dobrym pomysłem, bowiem i tak może wzbudzić niepokój pracownika, w efekcie czego ten też będzie chciał spisać dane osoby sprzedającej bitcoiny.

Bossa

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs dolara pogłębia 2,5-letnie minima. EUR/USD testuje 1,23
Następny artykułSurfland Systemy Komputerowe S.A. podpisał Plan Połączenia z VR Factory Games
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here