Naga MarketsJeśli chcemy wymienić gotówkę, przeważnie udajemy się do kantoru stacjonarnego. Nie zawsze jest to jednak najlepszym rozwiązaniem. Bardzo ciekawą i korzystną finansowo alternatywą są kantory internetowe, w których możemy wymienić pieniądze nie wychodząc z domu, po bardzo atrakcyjnym kursie. Nie musimy również znać się szczególnie na finansach czy nowych technologiach, gdyż cały proces jest stosunkowo łatwy i często używany przez wiele osób. Poniżej prezentujemy krótki poradnik o kantorach internetowych i podajemy wszystkie najważniejsze informacje odnośnie ich działania.

Czym są kantory internetowe?

Kantory internetowe to coraz popularniejsze serwis w internecie, które umożliwiają internetową wymianę walut.

W rzeczywistości są to legalnie działające firmy w Polsce, które posiadają stacjonarne punkty i kantor internetowy lub oferują jedynie sam kantor internetowy.

W serwisach tego typu możemy wymienić bardzo wiele różnego rodzaju walut oraz zrobić to całkowicie internetowo, bez wychodzenia z domu czy wykonywania jakichkolwiek innych czynności.

Cały proces wymiany polega jedynie na przesłaniu pieniędzy z naszego konta bankowego do e-kantoru oraz wymianie waluty i otrzymaniu jej z powrotem na nasze drugie konto walutowe.

Kantory wirtualne działają 24h/7 oraz często świadczą też inne — pokrewne usługi.

Może być to np. usługa portfelu elektronicznego lub giełdy, na której użytkownicy między sobą wymieniają określone ilości waluty po oferowanych stawkach.

W Polsce istnieje kilka największych kantorów internetowych oraz bardzo wiele e-kantorów firm naziemnych czy tych mniej znanych firm.

Kantory internetowe, aby działać legalnie w Polsce, również muszą być pod nadzorem finansowym oraz spełniać wymagania dotyczące np. bezpieczeństwa czy transparentności.

Z kantoru internetowego skorzystać może każda osoba, która spełnia podstawowe wymogi np. zarejestruje się i potwierdzi swoje dane.

Aby znaleźć najlepsze kursy i najbardziej satysfakcjonującą ofertę, warto odwiedzić ranking kantorów internetowych.

Jak w praktyce przebiega wymiana gotówki?

W praktyce wymiana waluty w e-kantorach – pomimo wielu ogólnych niedomówień czy wątpliwości jest prosta.

Z taką czynnością poradzi sobie na pewno każda osoba, która posiada konto internetowe czy e-maila.

Cały proces rozpoczyna się od zarejestrowania konta klienta w danym kantorze internetowym.

Warto wybierać te, które są największe najbardziej znane i najbardziej rozpoznawalne.

Wszystkie e-kantory oferują podobny poziom cen walut, a te największe dodatkowo niezwykle mocno dbają o swoją reputację czy dostarczają usługi na najwyższym poziomie.

Sama rejestracja polega na wypełnieniu formularza, gdzie podajemy dane osobowe, numer konta, adres e-mail czy dane do logowania.

Zakładanie konta jest zatem podobne do zakładania np. profilu w social mediach.

Gdy mamy już założone konto klienta i podane w nim wszystkie dane osobowe, możemy rozpocząć korzystanie z samej wymiany walut.

Każdy kantor działa na nieco innej zasadzie.

Pewne e-kantory oferują wpłacenie pieniędzy i dowolną wymianę waluty w dowolnej chwili z salda kantorowego, a niektóre najpierw przyjmują zlecenie zakupu/sprzedaży, a potem wymagają jedynie od nas przesłania równowartości w innej walucie.

Niezależnie jednak od szczegółowy, środki musimy wysłać z naszego konta podanego przy rejestracji na konto kantoru, a w zamian otrzymamy pieniądze w innej walucie na nasze drugie konto np. w dolarach czy euro.

Jeśli kantor posiada konto w tym samym banku co my, transakcja wymiany może być zrealizowana nawet w ciągu kilku minut.

Najczęściej kantory internetowe w celu przyspieszenia całej wymiany, oferują wiele kont w różnych najpopularniejszych bankach.

Dlaczego warto z nich korzystać?

Kantory internetowe to bardzo korzystne rozwiązanie pod wieloma względami. Pierwszym z nich jest koszt wymiany waluty.

W kantorach internetowych spread, czyli różnica między zakupem a sprzedażą, wynosi jedynie kilka gorszy.

Jest to najkorzystniejszy na rynku wymiany walut spread. Tak niską wartość mają wszystkie kantory internetowe, utrzymując się dzięki temu na pierwszym miejscu pod względem opłacalności wymiany walut.

Porównując e-kantory do kantorów stacjonarnych, gdzie spread często to kilkanaście groszy, kantory internetowe wypadają niezwykle korzystnie.

Jeśli porównamy je do wymiany wewnątrzbankowej np. na koncie, gdzie spread do kilkadziesiąt gorszy, różnica jest bardzo duża.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest komfort wymiany walut w kantorach internetowych.

Przeważnie, aby wymienić walutę, musimy wypłacić walutę z konta, udać się do kantoru stacjonarnego oraz dokonać wymiany.

Również powrót do banku i wpłacenie obcej waluty na konto może nastręczać pewnych trudności — szczególnie jeśli waluta nie jest najpopularniejsza.

Poprzez takie zachowanie tracimy sporo czasu. Nierzadko tracimy go też na stanie w kolejkach w kantorze czy banku lub na poszukiwaniu oddziału, który obsługuje wpłaty walutowe.

Jeśli korzystamy z kantoru internetowego, nie będziemy musieli tracić tak wiele czasu, a cały proces będzie szybki.

Dużym plusem jest też kwestia naszego bezpieczeństwa przy wymianie walut — szczególnie jeśli chcemy wymienić dużą sumę.

Wymieniając ją w kantorze internetowym, nie musimy samodzielnie udawać się do kantoru stacjonarnego z pieniędzmi w portfelu.

Dzięki temu nie będziemy narażeni na zgubienie czy kradzież pieniędzy, a cały proces przebiegnie bezpiecznie.

Zarówno kantory internetowe, jak i banki mają wysoki poziom zabezpieczenia naszego konta, witryny czy transakcji i obie instytucje dokładają wszelkich starań, aby transakcje były w pełni bezpieczne.

Minusy

Kantory internetowe oprócz wielu korzyści posiadają również pewne minusy, których ogólnie jest jednak niewiele.

Z pewnością będą to te dotyczące zaufania i bezpieczeństwa. Wiele osób może obawiać, się wysyłać np. duże sumy lub wymieniać środki pierwszy raz.

Obawy te mogą być nieco większe, gdy chcemy wymienić pieniądze w internetowych kantorach.

Minus ten możemy zminimalizować, wybierając tylko te najbardziej znane marki.

Pewnego rodzaju minusem może być też konieczność posiadania rachunku walutowego, którego otwarcie szczególnie przy mniej popularnych walutach może być nieco kłopotliwe, ale jednak prostsze niż wpłacanie egzotycznej waluty osobiście.

Artykuł PartneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here