Formacja kanał zwyżkujący – definicja
Kanał zwyżkujący podobnie jak kanał horyzontalny i zniżkujący jest to niezwykle często pojawiająca się formacja na rynku. Początkowo wyznacza się ją poprzez określenie wzrostowej linii trendu. Następnie, gdy ruch ceny trwa już dość długo wyznacza się linię równoległą do linii trendu. W celu wyznaczenia linii równoległej należy zaczepić dowolny punkt nowej linii o najwyższy punkt wykresu (ekstremum). Pod uwagę należy przy tym wziąć wyłącznie ruch podczas którego respektowana była linia trendu.
Ruch w kanałach trwa przez określony czas, czasami jest to ruch trwający kilkanaście minutowych świec. Czasem może się jednak utrzymywać się przez długie lata. Dolne ograniczenie kanału zwyżkującego informuje tradera o utrzymywaniu się trendu wzrostowego. Jakiekolwiek jego wyłamanie w dół jest ostrzeżeniem dla tradera, że może zmieniać się trend. Jednak wcale nie musi bo większość takich prób zakończy się odbiciem. Często na wykresie pojawi się długi dolny cień oraz cena wróci do wnętrza kanału.
Test dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, od którego następuje odbicie w górę jest świetnym sygnałem pro wzrostowym. W tym momencie dobrym pomysłem jest otwarcie pozycji długiej (na wzrosty). Ważne jest również to, że taka pozycja otwarta będzie w zgodzie z głównym trendem.
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja z górnym ograniczeniem kanału zwyżkującego. Ponieważ jeżeli trend wzrostowy jest bardzo mocny, górne ograniczenie tego kanału będzie wielokrotnie przełamywane. Problemem również może być próba zawierania pozycji krótkich (na spadek). Po dotarciu ceny do górnego ograniczenia kanału, inwestor może mieć ochotę otwarcia pozycji krótkiej. Pomysł ten byłby bardzo ryzykowny ponieważ pozycja taka otwierana będzie niezgodnie z panującym trendem.
Trading w kanale zwyżkującym
Trading w kanale zwyżkującym polega na zawieraniu pozycji długich w okolicy dolnego ograniczenia kanału oraz realizacji zysków (take profit) w okolicy górnego ograniczenia kanału. Pozycje krótkie (na spadek) można rozważać dopiero po przełamaniu dolnego ograniczenia kanału zwyżkującego. Udane wyłamanie w dół z kanału rozpocznie z dużym prawdopodobieństwem nowy trend tym razem spadkowy. Dla potwierdzenia tego, najlepiej, jeżeli przełamanie takie potwierdzone będzie zwiększonym wolumenem w przypadku akcji lub ruchem powrotnym w przypadku rynku walutowego.
Przykład formacji kanał zwyżkujący
Potęgę formacji kanał zwyżkujący zobaczyć można na poniższym wykresie spółki APPLE notowanej na NASDAQ. Ruch wzrostowy trwał tutaj od listopada 2008 roku do stycznia 2012 roku. Każdy zakup akcji w rejonie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego był tutaj wyjątkowo opłacalny.