Naga MarketsCiche piątkowe popołudnie przerywa publikacja paczki danych z Ameryki. Jak zmiana w poziomie kanadyjskiego zatrudnienia oraz indeks cen eksportowych Stanów Zjednoczonych wpływa na wycenę popularnego USDCAD? 


Statistics Canada nie ma dobrych wieści dla posiadaczy długich pozycji w dolarze kanadyjskim. Zmiana zatrudnienia u północnego sąsiada USA negatywnie zaskakuje spadkiem o 1100 miejsc pracy wobec oczekiwań wzrostu ich liczby w wysokości 17,4 tys.

Choć poziom bezrobocia utrzymuje się na stabilnym poziomie 5,8% to jednak współczynnik partycypacji w rynku pracy spada w kwietniu o 0,1 pp – informuje urząd.

Poziom zatrudnienia w kanadzie. źródło: statcan.gc.ca

W ujęciu rok do roku zatrudnienie jednak rośnie – o 278 tys. co przekłada się na wzrost o 1,5%. Sytuacja ta w głównej mierze spowodowana jest wzrostem zatrudnienia w pełnym wymiarze, co zniwelowało negatywne skutki spadku zatrudnienia na pół etatu. Jednocześnie, całkowita liczba przepracowanych godzin w Kanadzie wzrosła w kwietniu o 1,9%.

W Stanach również gorzej

Równolegle do danych StatCan, swoje wyliczenia cen importowych/eksportowych opublikowało amerykańskie Bureau of Labor Statistics.

Okazuje się, że indeks cen eksportowych w marcu rośnie szybciej niż się tego spodziewano. W ujęciu miesięcznym (rocznym) w marcu zmiana wyniosła aż 0,6% (3,8%).

Gorszą sytuację pomimo silniejszego dolara notują importerzy. Indeks cen w przypadku importu rośnie zaledwie o 0,3% (3,3%) w ujęciu miesięcznym (rocznym).

Reakcja rynku

Jak zwykle w przypadku równoczesnych publikacji z USA oraz Kanady warto przyjrzeć się wykresowi kanadyjczyka. USDCAD wyraźnie koryguje ostatnie spadki, zyskując na gorszych danych z kanadyjskiego rynku pracy:

Handlujesz na danych makroekonomicznych? Sprawdź dlaczego warto skorzystać z oferty Royal>>> 

Jeszcze silniejsza reakcja dostrzegalna jest na wykresie EURCAD, które pokonuje poziom ostatniego, lokalnego szczytu w pobliżu 1,5250:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here