Naga MarketsOprócz wyników NFP, o godzinie 14:30 rynki zapoznały się również z kanadyjskim raportem z rynku pracy za lipiec. Tutaj podobnie jak w przypadku danych ze Stanów Zjednoczonych obserwowaliśmy pozytywny wzrost liczby nowych miejsc pracy oraz spadek stopy bezrobocia.


Kanadyjskie bezrobocie najniższe od 2008 roku

Ostateczny rezultat 10,9 tysiąca miejsc pracy wytworzonych przez kanadyjską gospodarkę okazał się nieco lepszy od prognoz na poziomie 10 tysięcy. Warto również przypomnieć, że miesiąc wcześniej w Kanadzie przybyło 45,3 tys. nowych etatów.

Źródło: StatCan

Dzięki wzrostowi nowych etatów oraz spadku liczby osób szukających pracy obserwowaliśmy również spadek stopy bezrobocia, która pomimo prognoz na poziomie poprzedniej publikacji (6,5%) osunęła się do poziomu 6,3% co jest najlepszym rezultatem od grudnia 2008 roku.

Źródło: StatCan

W okresie ostatnich 12 miesięcy zatrudnienie w Kanadzie wzrosło o 388 tys. miejsc pracy (+2,1%) i jest to spowodowane w głównej mierze wzrostem etatów w pełnym wymiarze godzin w związku z czym liczba przepracowanych godzin wzrosła w ciągu roku o 1,9%.

Warto jednak zwrócić uwagę, że pośród pozytywnych danych z rynku pracy poznaliśmy również dane dot. bilansu handlowego. Ten pomimo prognoz zakładających spadek o 1,35 miliarda USD, osunął się aż o 3,60 mld USD. Do i tak już słabego odczytu dochodzi ujemna rewizja poprzedniej publikacji z -1,09 mld USD do -1,36 mld USD.

Ten gwałtowny spadek spowodowany był głównie spadkiem eksportu nieobrobionego złota i produktów energetycznych.

Źródło: StatCan

Mimo dobrych danych z rynku pracy para walutowa USDCAD tuż po publikacji powędrowała na północ. Było to oczywiście spowodowane bardzo dobrymi wynikami NFP ze Stanów Zjednoczonych, które zostały zdecydowanie bardziej docenione przez inwestorów.

USDCAD M15

Spoglądając na notowania EURCAD zauważymy, że pomimo początkowej aprecjacji dolara kanadyjskiego to jednak negatywny wynik bilansu handlowego i rewizja jego uibegłomiesięcznego wyniku odegrały tu kluczową rolę w efekcie czego CAD silnie traci.

EURCAD M5

Śledź na bieżąco publikację danych makroekonomicznych. Dołącz do Rynków na Żywo portalu Comparic.pl!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZłoto w kanale wzrostowym
Następny artykułPayrolls znacznie lepsze od prognoz. Jak reaguje dolar?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here