Naga MarketsKanadyjska policja zamroziła środki założycieli firmy konsultingowej Vanbex. Spółka zebrała 22 miliony dolarów w ICO. Przedsięwzięcie miało ponoć na celu wyłudzenie pieniędzy od inwestorów. O sytuacji dowiadujemy się z dokumentu sądowego z dn. 14 marca. 

Według dokumentu, założyciele Vanbex, Kevin Hobbs i Lisa Cheng, twierdzili publicznie, że od 2017 roku działają w firmie kryptowalutowej z siedzibą w Vancouver. Firma ta, nazywana zamiennie Vanbex i Etherparty, w rzeczywistości nie stworzyła żadnego użytecznego i działającego produktu – argumentuje sąd.

Policja zamroziła teraz dwa konta Hobbsa i przejęła dwa nowe samochody marki Land Rover obojga założycieli. Ponadto biznesowy duet ma zakaz sprzedaży firmy przez co najmniej 30 dni lub do czasu wyjaśnienia sprawy.

Historia scamu?

W 2017 roku Vanbex wyemitował swoją kryptowalutę – Etherparty (FUEL). Był to token, który rzekomo został zaprojektowany w celu zapewnienia działania środowiska dla systemu smart-kontraktów firmy. Twórcy obiecywali inwestorom ogromne zyski z inwestycji.

W wyniku przedsprzedaży w ICO Hobbs i Cheng podobno zgromadzili ponad 30 milionów dolarów kanadyjskich (22 miliony dolarów). W tym samym czasie oboje sami mocno się wzbogacili. Istnieje więc ryzyko, że wydali środki na swoje prywatne cele.

Po rzekomo oszukańczym ICO Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) rozpoczęła dochodzenie w sprawie oszustw w Etherparty i Vanbex. Służby ustaliły, że od maja 2017 r. do lipca 2018 r. Hobbs i Cheng oszukiwali inwestorów. Obiecywali, że wydadzą ich środki na rozwój projektu, ale pieniądze przeznaczono na prywatne zakupy założycieli firmy. W następstwie zarzutu sąd wymienił rzeczy, które rzekomo zostały zakupione za sprzeniewierzone fundusze. Były to nieruchomości i pojazdy, a także, jak zauważono, sam Hobbs wydał część pieniędzy na… hazard.

Dokument wspomina także o kryminalnej przeszłości Hobbsa, w tym o praniu pieniędzy i handlu marihuaną.

Jak na razie Vanbex nie skomentował nakazu sądowego. Konto firmy na Twitterze również nie mówi nic o tej kwestii. Sama wartość tokenu spadła o około 8 procent, kosztując teraz 0,0128 USD. Kapitalizacja rynkowa projektu wynosi około 7,7 mln USD.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here