Naga MarketsNajnowsze, styczniowe dane dotyczące dynamiki zmiany poziomu cen w Kanadzie znajdowały się w centrum zainteresowania inwestorów w trakcie dzisiejszej sesji. Być może flashcrash jaki pojawił się na funcie nieco odwrócił uwagę rynku od dolara kanadyjskiego, lecz opublikowane o godzinie 14:30 liczby pozytywnie zaskakują. 


W porannym przeglądzie rynków przytoczony został komentarz analityków Scotiabank, którzy dość sceptycznie nastawieni byli do kanadyjskiej publikacji. Niemniej jednak dane zaskakują wartością, a szeroki indeks CPI wyniósł w styczniu zadowalające 1,7%. Wartość wskaźnika nadal jest niższa niż ta opublikowana w grudniu, jednak prognozy rynku wyraźnie mówiły o spadku dynamiki nawet od poziomu 1,4% r/r. W ujęciu miesięcznym kanadyjskie CPI rośnie o 0,7% wobec spadku o 0,4% w grudniu.

Konsumenci zapłacili 3,2% więcej za transport w styczniu, po 4,9% wzroście w grudniu. Wzrost tego wskaźnika był łagodzony przez wzrost indeksu samochodów osobowych, który wzrósł w ujęciu rok do roku w styczniu (+1,4%)  nieco mniej niż w grudniu (+3,7%). Ceny benzyny w styczniu wzrosły o 7,8%, po wzroście aż o 12,2% w grudniu – czytamy w raporcie Statistics Canada.

Ceny żywności były o 2,3% wyższe w styczniu w ujęciu rok do roku, po wzroście o 2,0% w grudniu (…) Ceny usług telefonicznych wzrosły o 6,5% miesiąc do miesiąca w styczniu, po spadku o 7,6% w grudniu, kiedy to nastąpiła seria ogólnorynkowych promocji cenowych – kontynuuje raport.

Zmiana cen konsumpcyjnych poszczególnych komponentów.

Reakcja rynku

Lepsze od prognoz dane z Kanady pozytywnie odbijają się na wycenie CAD. Widać to doskonale na wykresie USDCAD, które dynamicznym ruchem w dół przebija wsparcia zlokalizowane na poziomach 1,2637 (zniesienie 38,2) oraz 1,2626.

Pierwsza reakcja rynku prawdopodobnie wskazuje kierunek zmian w kolejnych godzinach. USDCAD w mijającym już powoli tygodniu znalazło się dosyć wysoko, co zwiększa prawdopodobieństwo korekty:

USDCAD dzięki TradingView

Handlujesz na danych? Sprawdź jak szybko mogą być przetwarzane Twoje zlecenia>>>

CAD wyraźnie koryguje również względem silnego w ostatnich dniach jena. Ciekawy cross testuje opór w rejonie 84,50 i znajdującą się w pobliżu linię trendu spadkowego. Jej pokonanie może być wstępem do dalszych wzrostów CADJPY:

CADJPY dzięki TradingViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here