O godzinie 16:00 rynki poznały wyniki czerwcowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku oraz wartość kanadyjskiego wskaźnika Ivey PMI.
JOLTs poniżej oczekiwań
JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która pozwala ocenić sytuację na rynku pracy. Wskaźnik mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyzszy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.
Prognozy przed dzisiejszą publikacją zakładały, że liczba otwartych wakatów w czerwcu wyniesie 6,740 miliona, a więc nieco więcej niż poprzednia publikacja (6,659 mln zrewidowane dodatnio z 6,638 mln). Obecny odczyt na poziomie 6,662 mln okazał się więc nieco gorszy od prognoz. Warto jednak zauważyć, że pomimo niewielkiego spadku, w dalszym ciagu jest to jedna z najwyższych wartości w historii. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Kanadyjskie PMI Ivey w dół
Jak wspominałem już we wstępie, równocześnie Instytut Ivey działający przez Western University opublikował swój autorski wskaźnik indeksu menedżerów ds. zakupów (PMI) mierzący comiesięczną zmianę aktywności gospodarczej na terenie Kanady.
Mimo, że analitycy spodziewali się wzrostu wartości wskaźnika do 64,2, to lipcowe rezultaty PMI Ivey na poziomie 61,8 okazały się znacząco gorsze zarówno od oczekiwań, jak również od poprzedniej publikacji (63,1).

Indeks Ivey PMI to wskaźnik aktywności gospodarczej publikowany przez kanadyjską Richard Ivey School of Business. Budowa wskaźnika jest identyczna jak w przypadku pozostałych indeksów PMI (choćby amerykańśkiego ISM PMI, czy Markit PMI).
Jak reagował USDCAD
Ponieważ obydwie powyższe publikacje okazały się pesymistyczne i nie sprostały rynkowym oczekiwaniom spodziewać mogliśmy się osłabienia zarówno dolara amerykańskiego jak również kanadyjskiego. Spoglądając na wykres USDCAD widzimy, że opublikowane dane miały zdecydowanie większy wpływ na CAD, w efekcie czego para ta kontynuuje wzrosty i zbliża się w okolice dość istotnego poziomu oporu 1.2996.
Do handlu na parach walutowych z USD polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.