Naga MarketskanadaBez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych środowej sesji była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja Statistics Canada dotycząca danych CPI  za czerwiec 2018 r. Jak się okazało, nie napawają one optymizmem i kształtują się gorzej od prognoz.


Kanada: CPI -0,2%, Core CPI 0,0% w czerwcu

Bazowy wskaźnik CPI spadł w czerwcu i wyniósł 0,0% podczas gdy miesiąc wcześniej było to 0,4%. Z kolei wskaźnik CPI spadł o -0,2% i był gorszy niż odczyt miesiąc temu (0,4%). W ujęciu 12 miesięcznym wskaźnik CPI wyniósł 2,0% i był gorszy niż w poprzednim okresie (2,4%), lecz zgodny z oczekiwaniami.

cpi kanada

Energia

Ceny energii spadły o 4,1% rok do roku w czerwcu, po spadku o 0,1% w maju. Konsumenci płacili mniej za benzynę (-9,2%) oraz olej opałowy i inne paliwa (-4,1%).

Trwałe produkty

Indeks zakupów samochodów osobowych wzrósł w czerwcu o 3,0% r / r, po wzroście o 4,2% w maju.

Żwyność

Wzrost indeksu żywności w ujęciu rok do roku (+ 3,5%) był spowodowany wyższymi cenami świeżych warzyw (+ 17,3%) w czerwcu. Wzrost ten, największy od stycznia 2016 r., wynikał częściowo z niekorzystnej pogody w regionach rolniczych.

Ubezpieczenie

Po serii podwyżek stóp konsumenci płacili więcej w ciągu roku za ubezpieczenie domu i kredytu hipotecznego (+ 6,3%) oraz za składki na ubezpieczenie samochodu osobowego (+ 8,8%) w czerwcu. Wzrosty te wynikały częściowo z rosnących kosztów i częstotliwości roszczeń związanych ze zdarzeniami pogodowymi.

Jak reaguje CAD?

Na słaby odczyt danych rynek zareagował dość nerwowo. Dolar kanadyjski umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego w pierwszych sekundach po publikacji danych o 7 pipsów, następnie cena silnie wystrzeliła w górę. Kurs USD/CAD dotarł do  oporu 1.3086 i obecnie oscyluje poniżej tego poziomu. Kolejny opór znajduje się na poziomie 1.3094. Z drugiej strony najbliższe wsparcie to 1,3067, gdzie znajduje się dzienny pivot.

USDCAD na interwale M1
USDCAD na interwale M1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here