Naga MarketsZgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Bank Kanady zdecydował się na utrzymanie główne stopy procentowej (overnight), na niezmienionym poziomie 1,25%. Co poza tym znalazło się w oświadczeniu dotyczącym polityki monetarnej?

Stopa bankowa pozostaje na poziomie 1,5%. Utrzymana na dotychczasowym poziomie została także stopa depozytowa (1%).

Polityka handlowa wciąż niepewna

W oświadczeniu BoC czytamy, że globalna aktywność gospodarcza pozostaje w zasadzie zgodna z prognozą, o której mowa była w kwietniowym raporcie dotyczącym polityki pieniężnej. Dane jakie ostatnio się ukazały wskazują natomiast na niewielką poprawę w stosunku do amerykańskiej gospodarki.

Problemem pozostaje niepewność co do polityki handlowej, która osłabia globalne inwestycje, a dodatkowy napięcia tworzą się na niektórych rynkach wschodzących.

Inflacja blisko celu i jastrzębia retoryka

Jeśli chodzi o inflację, ta według Banku Kanady zbliża się do celu ustanowionego na pułapie 2%. Wyższe ceny paliwa mogą natomiast sprawić, że będzie ona wyższa aniżeli wskazywały na to kwietniowe prognozy.

Potwierdziły się perspektywy wzrostu gospodarczego z kwietnia, które wskazywały, że osiągnie on pułap 2% w pierwszej połowie 2018-roku. Ponadto aktywność w pierwszy kwartale była silniejsza niż przewidywano.

Jak podaje Rada Prezesów: “Ogólnie rzecz biorąc, wydarzenia od kwietnia dodatkowo wzmacniają opinię Rady Prezesów, że wyższe stopy procentowe będą uzasadnione, aby utrzymać inflację w pobliżu celu. Rada Prezesów podejmie stopniowe dostosowywanie polityki pieniężnej, kierując się napływającymi danymi. W szczególności, Bank nadal oceniał będzie wrażliwość gospodarki na zmiany stóp procentowych oraz kształtowanie zdolności ekonomicznych.”

Wygląda zatem na to, że zwiększa się nieco prawdopodobieństwo podwyżki stóp w lipcu br. Jak na to oświadczenie reaguje dolar kanadyjski?

USDCAD osuwa się ponad 130-pipsów

Notowania pary walutowej USDCAD jeszcze na chwilę przed publikacją danych o stopie procentowej oraz oświadczenia BoC znajdowały się ponad okrągłym poziomem 1.30. Po godzinie 16-tej rozpoczął się jednak rajd spadkowy związany z umocnieniem kanadyjczyka.

Kurs osunął się pod 129.00 i penetruje obecnie strefę wsparcia znajdującą się w obrębie tego poziomu. Kolejny kluczowy obszar pod tą strefą zlokalizowany jest blisko 1.2750.

Opierasz swój handel na danych makro? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów handlowych >>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here