Naga Marketsglobuz z wbitą pinezką na kanadzieW środę premier Kanady i minister finansów ogłosili odważny bodziec fiskalny do walki ze spowolnieniem gospodarczym. Analitycy z CIBC uważają, że ostatnie podjęte kroki powinny złagodzić cios, ale nie pomogą zapobiec recesji wywołanej epidemią koronawirusa. Z kolei eksperci z TDS oczekują obniżki stóp procentowych przez Bank Kanada (BoC) aż o 50 pb w przyszłym miesiącu. Tymczasem kurs dolara kanadyjskiego załamuje się w związku z silną przeceną na rynku ropy. Kurs pary USDCAD tylko w tym tygodniu wzrósł o ponad 700 pipsów osiągając poziom 1,4667.


Kanada: Recesja jest nadal nieunikniona – CIBC

Oczekujemy negatywnego wpływu wprowadzonych środków na deficyt, a także gwałtowny spadek dochodów podatkowych w obliczu spowolnienia gospodarczego. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że przychody z tytułu odroczonego podatku będą jeszcze pojawiać się w kolejnych miesiącach – napisano w raporcie.

Bank Kanady

W ocenie ekspertów wielkość nowych środków będzie silnie zależeć od tego, ile osób zakwalifikuje się do ich uzyskania z powodu utraty pracy lub z innych powodów wywołanych przestojem. Oprócz ogromnego programu QE lub mniej prawdopodobnych ujemnych stóp, Bank Kanady wciąż ma narzędzie, którego postanowił dotychczas nie używać. Mowa o obniżeniu stawki nocnej (overnight) o 25 punktów bazowych, co oznaczałoby, że stopy znalazłyby się najniższej od czasu ostatniej recesji.

Nadal oczekujemy, że BoC obniży stopy procentowe w nadchodzącym miesiącu. Recesja jest nadal nieunikniona, a głębokie spowolnienie nastąpi w drugim kwartale ze względu na prawie obowiązkowe cięcia wydatków gospodarstw domowych w Kanadzie i na ich rynkach eksportowych – dodano.

Sytuację zaognia szok przemysłu naftowego oraz potencjalne zakłócenia dostaw ze strony producentów krajowych i zagranicznych. Podczas gdy dalszy spadek PKB w III kwartale będzie prawdopodobnie bardziej łagodny, eksperci uważają, że Kanada będzie nadal odczuwać skutki uboczne wynikające ze zwolnień i problemów sektora energetycznego. Jednak w ich ocenie środki ogłoszone w tym tygodniu potwierdzają prawdopodobieństwo odbicia w kształcie litery V, gdy problemy z koronawirusem ustąpią.

Kanada: BoC obniży w przyszłym miesiącu stopy o 50 pb – TDS

Premier Kanady, Justin Trudeau

Premier Trudeau ogłosił bodziec fiskalny wraz z miernikami płynności dla gospodarstw domowych i małych firm, podczas gdy minister finansów Morneau i gubernator BoC Poloz nie zaproponowali wielu nowych rozwiązań, zauważają ekonomiści z TD Securities.

Rząd kanadyjski ogłosił bodziec fiskalny o wartości 27 mld USD oraz środki w zakresie płynności o wartości 55 mld USD dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw poprzez odroczenie podatkowe. Gubernator Poloz nie miał w tym tygodniu nic do dodania, choć stwierdził, że BoC koncentruje się na zapewnieniu wystarczającej płynności dla rynku finansowego – wskazano w raporcie.

Jak zauważają analitycy, gubernator starał się stłumić oczekiwania na kolejną obniżkę stóp stwierdzając, że chciałby skorzystać z pełnych i aktualnych prognoz, zanim ponownie zmieni stopy procentowe.

Oczekujemy, że Bank Kanady obniży stopy o 50 pb w przyszłym miesiącu – dodano.

Dolar kanadyjski najsłabszy od 4 lat. USDCAD powyżej 1,45

Para USDCAD wzrosła w ciągu ostatniej godziny o niemal 100 pipsów, a kupujący ponownie podjęli próbę przeforsowania poziomu 1,46. Po nocnej korekcie i spadku w region 1,4425 podczas sesji azjatyckiej w czwartek, para odzyskała pęd w górę i ponownie odwiedziła czteroletnie szczyty.

Niewielkie ożywienie cen ropy naftowej stanowiło podstawę popytu na walutę silnie powiązaną z towarami i skłoniło niektórych do realizacji zysków w warunkach skrajnie wykupionych. Kurs znajduje się blisko szczytu ze stycznia 2016 roku 1,4690, a jego przebicie mogłoby doprowadzić do silnej deprecjacji dolara kanadyjskiego. Jednak biorąc pod uwagę impet wzrostów w tym miesiącu można oczekiwać jakiegoś odreagowania spadkowego, choć trend wzrostowy wydaje się nadal dominować. Przebicie poziomu 1,4690 otworzyłoby drogę do maksimum ze stycznia 2002 roku na poziomie 1,6190.

Kurs USDCAD na interwale miesięcznym, tradingviewcom
Kurs USDCAD na interwale miesięcznym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here