Naga MarketsKurs dolara (USD) w miejscu przez Fed, kurs euro (EUR) zyska dzięki EBC? Rynek czeka na cięcia stóp
Rynek czeka na cięcia stóp banków centralnych

Zdaniem analityków TD Securities oraz ANZ banki centralne Kanady i USA nie poprzestaną na cięciu stóp procentowych z początku miesiąca i będą kontynuowały luzowanie polityki pieniężnej. Dołączyć do nich powinien również Europejski Bank Centralny (EBC) oraz Bank Anglii (BoE), które już zapowiedziały gotowość walki z negatywnym wpływem koronawirusa na gospodarkę.


Kurs dolara będzie konsolidował? USD/CAD czeka na luzowanie Banku Kanady i Rezerwy Federalnej

Pomimo cięcia stóp procentowych w środę o 50 punktów bazowych (p.b.) w wykonaniu Banku Kanady, kurs dolara kanadyjskiego nie notował silniejszej przeceny co może sugerować, że inwestorzy czekają na dalsze działania ze strony instytucji. Zdaniem TD Securities do września BoC zdecyduje się na jeszcze dwa cięcia o 25 punktów bazowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Uważamy, że USD/CAD na razie nie wyznaczy nowych maksimów. Rynek porusza się poniżej dotychczasowych szczytów na poziomie 1,3465 CAD. Jednocześnie zakładamy, że kolejne cięcie stóp Fed w marcu powinno podtrzymać obecne ustawienia na parze walutowe – komentował zespół TDS.

Deprecjacji stóp procentowych Rezerwy Federalnej spodziewa się również wywodzący się z Antypodów bank ANZ. Jego zdaniem do końca roku Fed przedstawi kolejny silny pakiet luzowania, w ramach którego stopy procentowe zostaną zmniejszone łącznie o 75 punktów bazowych.

Cięcie stopy funduszy federalnych do przedziału 1,00-1,25% w związku z zacieśnieniem warunków finansowych w USA przez chińskiego koronawirusa może nie przynieść zamierzonego efektu. Inflacja CPI ma spowalniać podobnie jak dynamika wzrostu gospodarczego, w związku z czym uważamy, że Fed jest gotowy obniżyć stopy łącznie o 75 punktów – komentowali analitycy ANZ.

Podejście do polityki monetarnej BoC oraz Fed najlepiej obserwować poprzez zachowanie pary walutowej USD/CAD. Kurs dolara amerykańskiego utrzymuje się w okolicach średnioterminowych maksimów luzowanie w wykonaniu Banku Kanady nie wywołało jednak silniejszej presji w kierunku rysowania nowych szczytów. W efekcie w kolejnych miesiącach utrzymywać może się konsolidacja pomiędzy strefą zaznaczoną na czerwono (maksima z maja i czerwca) oraz na zielono (wsparcie prowadzone po szczytach z sierpnia-listopada).

Kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego (USD/CAD) może konsolidować w oczekiwaniu na dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego (USD/CAD) może konsolidować w oczekiwaniu na dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro z potencjałem podejścia w okolice 0,90. Bank Anglii będzie ciął, Europejski Bank Centralny w mniejszym stopniu

Po cięciach stóp w wykonaniu BoC, FED i RBA w kończącym się tygodniu, inwestorzy z niecierpliwością czekają na decyzje, które podczas najbliższych spotkań podejmą główne banki centralne na Starym Kontynencie. Według analityków Credit Agricole, wyraźnie wzrosło ryzyko luzowania polityki pieniężnej w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który może się zdecydować obniżyć stopę depozytową w zakresie 10-20 punktów bazowych.

Gospodarka strefy euro wzrośnie zaledwie o 0,2% w 2020 roku, w związku z recesją, która wystąpi w połowie roku. Rynek będzie rozchwiany w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, a najmocniej ucierpi sektor usług, przy jednoczesnym spowolnieniu wydatków konsumenckich. W związku z tym nie wykluczamy cięcia stopy depozytowej EBC i wkroczenia w zakres ujemnych terytoriów – wyjaśniali analitycy Credit Agricole.

Drugi z najważniejszych banków centralnych, Bank Anglii (BoE) powinien zdaniem Goldman Sachs również ciąć stopy procentowe i to w zakresie aż 50 punktów bazowych podczas marcowego posiedzenia.

COVID-19 wpłynie na spadek wydajności przemysłu, w krótkim terminie, a projekt budżetu zaplanowany na 11 marca musi zostać silnie zmieniony. Bank Anglii jednocześnie sygnalizował możliwość cięcia stóp jeżeli pojawi się taka potrzeba. Bailey wskakuje na fotel szefa instytucji w tym miesiącu, nie powinno to jednak utrudnić procesu luzowania polityki pieniężnej – wyjaśniał Goldman Sachs.

Zobacz również: Funt spadnie na 5-miesięczne dołki? Prognozy banków inwestycyjnych

W momencie przewidywanego ostrzejszego cięcia stóp procentowych w wykonaniu UK oraz rozpoczęcia rozmów handlowych z Unią Europejską, analitycy zakładają, że to na funcie szterlingu ciążyła będzie większa presja sprzedażowa. W efekcie kurs euro do brytyjskiej waluty (EUR/GBP) może szukać okazji do silniejszych wzrostów i zmierzać nawet w kierunku poziomu 0,90, gdzie wypadają maksima z początku października. Jeżeli ruch ma zostać jednak zrealizowany, to para walutowa musiałaby wybić lokalne maksima na wysokości 0,8750.

Kurs euro z potencjałem dalszych wzrostów do funta (EUR/GBP), musi wybić jednak lokalny opór. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro z potencjałem dalszych wzrostów do funta (EUR/GBP), musi wybić jednak lokalny opór. Źródło: Tradingview.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here