Naga MarketsPod koniec 2020 roku w Kanadzie odnotowano silne ożywienie gospodarcze po gwałtownym spadku w drugim kwartale. Rynek pracy nadal odzyskuje miejsca pracy, które zostały utracone na początku pandemii, choć w wolniejszym tempie. Według ekonomistów z Bank of Montreal para USD/CAD, ostatnio widziana w okolicach 1,2740, zakończy rok na poziomie 1,25.

  • Prognozy sugerują, że gospodarka Kanady wzrośnie o 5,0% w 2021 r., najlepszym roku od 2000 r.
  • Stopa bezrobocia będzie powoli spadać, kończąc rok na wciąż wysokim poziomie 7,0%
  • Bank Kanady utrzyma stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera
  • CAD powinien skorzystać na stabilniejszych cenach surowców

Kurs dolara (USD/CAD) spadnie do 1,25 do końca 2021 r. – BMO

Prognozy sugerują, że gospodarka Kanady wzrośnie o 5,0% w 2021 r., najlepszym roku od 2000 r. i będzie to wynik nieco powyżej konsensusu. Po skurczeniu się o około 5,5% w 2020 r., PKB powinien nadrobić straty do końca roku – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przy trwałej utracie miejsc pracy, która stanowiła jedną trzecią z 1,6 miliona bezrobotnych w listopadzie, stopa bezrobocia będzie powoli spadać, prawdopodobnie kończąc rok na wciąż wysokim poziomie 7,0%.

W rezultacie oczekujemy, że Bank Kanady utrzyma stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera, a jednocześnie będzie nadal korzystać z prognozowania i zakupów obligacji w celu ograniczenia presji na wzrost długoterminowych stóp procentowych. Oczekujemy, że rentowność 10-letnich obligacji wzrośnie o około 40 punktów bazowych do 1,1% do końca roku – dodano w raporcie BMO.

W ocenie ekspertów dolar kanadyjski nieznacznie się umocni do poziomu 1,25 względem dolara amerykańskiego do końca 2021 roku. Jest to poziom bliski parytetowi siły nabywczej, co ograniczy wpływ CAD na ożywienie gospodarcze w Kanadzie, przy jednoczesnym utrzymaniu dużego deficytu handlowego.

CAD powinien skorzystać na stabilniejszych cenach surowców. Oczekujemy, że ropa WTI wzrośnie nieznacznie do około 50 USD do końca 2021 roku, ponieważ światowy popyt się poprawi. Loonie skorzysta także na dalszym osłabieniu dolara amerykańskiego ważonego handlem (spadek o 5% w 2020 r.), gdy zanika popyt na bezpieczne przystanie – podsumowano.

Kurs USDCAD na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDCAD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar nadal słaby, pogorszenie sentymentu wobec ropy naftowej
Następny artykułZłoto zaczyna nowy rok od wzrostów
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here