Naga MarketsAuthor: daryl_mitchell
Creative Commons License

W zeszły piątek, kanadyjski Minister Finansów Joe Oliver, przedstawił pierwszy z dwóch projektów ustawy budżetowej w Izbie Gmin. Ustawa została przygotowana przez byłego ministra finansów Jima Flaherty’ego. Flaherty wielokrotnie prezentował swoje negatywne nastawienie do Bitcoinów jeszcze w zeszłym roku oraz podczas ostatniej wypowiedzi dotyczącej planów budżetowych na kolejne dwa lata.

W ostatnich kilku dekadach powszechnym zjawiskiem stało się upychanie w dwuletnim programie budżetowym „mniejszych ustaw”, aby móc z łatwością przepchać je przez Izbę Gmin pod przewodnictwem partii rządzącej. W tym roku przykładem są przepisy mające regulować BTC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szkolenie profesjonalny Forex Trader – zapisz się!

W dokumencie zatytułowanym „Virtual Currency Provision” czytamy między innymi:

„Rząd posiada prawo do nałożenia na kasyna online oraz dealerów wirtualnych walut – takich jak Bitcoin – obowiązku zgłaszania wszystkich podejrzanych transakcji lub tych, których kwota przekracza 10 tysięcy dolarów do odpowiedniego organu regulacyjnego.”

Chociaż obecny projekt ustawy budżetowej najprawdopodobniej zostanie zakwestionowany w wielu miejscach przez partię opozycyjną zasiadającą w Izbie Gmin, to problem wirtualnych walut nie będzie raczej brany pod uwagę lub w ogóle zauważony. Spory dotyczą raczej ważniejszych dla kraju kwestii a ustawa regulująca Bitcoiny po cichu wejdzie w życie. Kanada będzie musiała albo ustanowić nowy rządowy organ regulacyjny odpowiedzialny za nadzorowanie wirtualnych walut lub poszerzyć obowiązki już istniejących agencji finansowych.

Celem projektu ustawy jest zmuszenie kanadyjskich giełd BTC do działania w oparciu o zasady zbliżone do bankowych – raportowania wszystkich transakcji przekraczających 10 tysięcy dolarów oraz podejrzanych aktywności klienckich. Według przedstawicieli rządów praktycznie na całym świecie, każda duża transakcja finansowa automatycznie powinna zostać prześwietlona pod kątem potencjalnych manipulacji. Z drugiej jednak strony największe giełdy Bitcoinów monitorują wszystkie duże transakcje – ułatwia to bowiem dokonanie późniejszych rozliczeń podatkowych i zdecydowanie przyspiesza proces raportowania pod koniec roku fiskalnego.

Senacki Komitet ds. Bankowości dokładniej przyjrzy się cyfrowym walutom

Dzięki wypowiedzi jednego z członków senackiego Komitetu ds. Bankowości – Douga Blacka – dowiedzieliśmy się, że rządowy organ pod koniec marca rozpoczął dokładniejszy proces analizy wirtualnych walut, aby jak najlepiej przygotować się do wprowadzenia nowych regulacji. Komitet ma za zadanie sporządzić raport mówiący o zagrożeniach i korzyściach związanych z BTC do 30 czerwca 2015 roku.

W najbliższych miesiącach do kanadyjskiego rządu mają spłynąć niezależne opinie ekspertów akademickich oraz finansowych z całego kraju. Komitet chce usłyszeć wypowiedzi zarówno zwolenników jak i przeciwników Bitcoina i jemu podobnych. W efekcie powstać ma szereg zaleceń dotyczących obrotu i korzystania z wirtualnych walut w Kanadzie.

Senator Balck stwierdził między innymi:

„Analizując wykorzystanie oraz regulację cyfrowych walut takich jak Bitcoin, Senat będzie mógł wnieść istotny wkład w dynamiczny rozwój wirtualnego pieniądza w Kanadzie. Komitet zbiera informacje od ekonomistów, nauczycieli akademickich oraz dyrektorów sektora bankowego oraz finansowego, aby móc podjąć obiektywne i jak najlepsze decyzje.”

Początki bitcoinowych regulacji

Były burmistrz kanadyjskiej Ottawy Larry O’Brien, najprawdopodobniej jeden z najlepiej poinformowanych polityków jeżeli chodzi o Bitcoiny, tak komentował najnowsze rewelacje:

„Rząd kanadyjski zdecydował się na podjęcie odważnego kroku. O ile w zakresie opodatkowania myślę, że przepisy nie będą różniły się od tych amerykańskich, to same regulacje powinny wyglądać zgoła inaczej – jesteśmy otwarci na innowacje w zakresie technologii finansowych.”

Jak na razie kanadyjscy Bitcoinerzy będą musieli poczekać do lipca 2015 roku. Dopiero wtedy będzie wiadomo jakie jest zdanie senackiego Komitetu ds. Bankowości na temat cyfrowych pieniędzy. Przed przygotowaniem raportu nie zostaną wprowadzone również żadne ze zmian prawnych opisywanych w projekcie ustawy budżetowej.

Do tej pory Kanada nie podejmowała żadnych kroków, aby utrudnić życie giełdom BTC działającym na terenie kraju – mowa tutaj między innymi o Havelock posiadającym bardzo dużą bazę kliencką. Co więcej bardzo wiele bitcoinowych startupów rozpoczyna swoją przygodę z wirtualną walutą właśnie w Kanadzie.

Za cryptocoinsnews.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here