Naga MarketsNikogo raczej nie trzeba przekonywać do tego, że publikacje makroekonomiczne zazwyczaj wiążą się z sporym wzrostem zmienności na rynku walutowym. Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście waga danej publikacji – inwestorzy inaczej potraktują wstępne szacunki PMI od wypowiedzi członka banku centralnego czy najnowszych danych z rynku pracy.


Śledzenie wszystkich publikacji makroekonomicznych w trakcie sesji może być problematyczne. Można polegać choćby na przeglądach i komentarzach jakie cyklicznie publikujemy na Comparic, można również samodzielnie śledzić kalendarz makroekonomiczny i reagować na najważniejsze odczyty. Istnieje jednak wygodniejszy sposób.

Wykorzystaj overlap     

Rynek walutowy działa 24 godziny na dobę przez pięć (sześć) dni w tygodniu. Nikt jednak nie spędza przed monitorem całej doby, a przynajmniej nie powinien… Rozpoznajemy jednak różne okresy handlu, które odpowiadają godzinom sesji handlowych na parkietach poszczególnych regionów. Mowa tu o sesji azjatyckiej, w trakcie której najbardziej aktywni pozostają inwestorzy z Wellington, Sydney, Tokio, Hongkongu i pozostałych wielkich miast regionu, europejskiej oraz amerykańskiej. Z racji położenia geograficznego Polski najważniejsze dla nas będą sesje w Europie oraz obu Amerykach.

To właśnie wtedy dochodzi do tzw. overlap czyli nachodzenia na siebie godzin handlu na parkietach Europy i Ameryki. W tym okresie na rynku zauważymy podwyższoną płynność oraz bardzo często punkty zwrotne na wykresie. Wczesne popołudnie to również moment publikacji ważnych danych z Ameryki Północnej – warto więc wykorzystać ten czas jak najefektywniej.

Mapa sesji od STO

Broker STO we współpracy z zewnętrznym studiem programistycznym stworzył szereg ciekawych wskaźników i strategii przeznaczonych dla swoich klientów. Wśród nich znajdziemy Session Map, która umożliwia nam śledzenie wszystkich najważniejszych odczytów makroekonomicznych bezpośrednio z poziomu platformy.

Uruchamiając strategię otwiera się kolejne okno w którym przedstawiona została mapa świata z podziałem na sesje handlowe w najważniejszych centrach finansowych świata – Sydney, Tokio, Londynie oraz Nowym Jorku. Nad czerwoną linią widzimy również aktualną godzinę, aktualizowaną co do sekundy.

W dolnej części okna zaznaczone zostały kolejne, ważne z punktu widzenia rynku  publikacje makroekonomiczne.  Klikając na kolejne, różnokolorowe kwadraty poznamy ich szczegóły – od nazwy wskaźnika poprzez jego wagę dla rynku aż do dokładnej godziny publikacji.

Ciekawą funkcjonalnością Session Map jest prosty skaner rynku pokazujący zmiany zachodzące na siedmiu najpopularniejszych parach walutowych w trakcie kolejnych sesji

Klikając menu w prawym górnym rogu dostajemy podstawowe informacje o naszym rachunku – jego saldo, wykorzystany margin czy bieżący wynik finansowy.

Session Map z pewnością jest jednym z dodatków, które warto mieć . W połączeniu z pozostałymi narzędziami dostępnymi na rachunkach STO możemy w zaskakujący sposób usprawnić nasze MT4 tak, by przypominało ono profesjonalne platformy transakcyjne.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTop 7 artykułów tygodnia – 26 listopada 2017 r.
Następny artykułDywidenda = zysk? Ubiegłotygodniowy optymizm został zmaterializowany
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here