Naga MarketsPrelegentem podczas tegorocznej edycji konferencji FxCuffs w Krakowie będzie między innymi Tomasz Jaroszek – blogger i youtuber. Twórca portalu Doradca.tv i autor takich projektów jak chociażby “Portfel 10K”. Tomasz piszę o finansach, bo uważa to za jeden z najważniejszych i najbardziej zaniedbanych w Polsce tematów. Jak sam piszę na swoim blogu: “Edukacja finansowa jest kosmicznie ważna, bo tylko dzięki niej więcej zarabiamy, oszczędzamy, skutecznie inwestujemy i nie wpadamy w żadne pułapki czy spiralę zadłużenia.” Więcej na temat jego osoby przeczytasz tutaj, tymczasem zapraszam do zapoznania się z wywiadem, którego udzielił nam zwycięzca ubiegłorocznej edycji konkursu na męski blog roku Men’s Health:


Skąd się wzięło u Ciebie zainteresowanie tematem inwestycji?

Zawsze pasjonowało mnie dziennikarstwo i pokazywanie ludziom jak coś działa, z reguły poprzez wywiady, reportaże czy analizy. Pieniądze są tematem, który jest z nami całe życie i na nich skupiłem się jako dziennikarz finansowy. Z czasem opisując sektor bankowy, zrozumiałem jak bardzo elementy świata finansów są ze sobą połączone, jak wplata się w to polityka i jak na koniec prawie zawsze trzeba zadać sobie pytanie: „kto na tym zarobi, a kto straci”. 2008 rok pokazał, że wszystko zależy od Wall Street, nawet jeśli jesteśmy bardzo daleko od Nowego Jorku. I tak małymi krokami dotarłem do rynków finansowych, a ten temat nadal niebywale mnie ciekawi i jest wiele do odkrycia.

Jakie było Twoje pierwsze doświadczenie z inwestowaniem?

Końcówka hossy w 2007 roku i kupowanie spółek bez większej analizy, bo przecież wszystkie ceny rosły. Później oczywiście klęska, gdy nie wiedziałem jeszcze o co chodzi w inwestowaniu i jakie jest podłoże kryzysu. Z dzisiejszą wiedzą oczywiście mogę sobie tylko powtarzać, że rozegrałbym to wszystko inaczej, bo z perspektywy czasu wykresy wydają się być dużo klarowniejsze.

Twój największy zysk i największa strata?

CDProjekt jako pojedyncza spółka dał mi chyba zarobić najwięcej, ale staram się skupiać na wynikach rocznych i trzymać się tego żeby każdy rok kończył się dwucyfrowym wynikiem – zawsze będą i porażki i sukcesy, istotny jest ich bilans.

Największa strata to wyzerowany kilka lat temu portfel podczas spekulowania na S&P500. Przerobiłem na sobie jak duże znaczenie ma zarządzanie pozycją i jak zgubne bywa uśrednianie strat. W pewnym momencie rynek powiedział „sprawdzam”, a ja stwierdziłem, że nie uzupełnię depozytu i czas zrobić sobie solidną przerwę.

Kiedy zrozumiałeś, że inwestowanie to jest to czym chciałbyś się zajmować zawodowo? Czy był jakiś moment przełomowy, spotkanie kogoś, przeczytanie jakiejś książki?

W zasadzie zawodowo zajmuję się edukacją finansową, a inwestowanie jest naturalną częścią tej pracy. Byłoby absurdem gdybym mówił o inwestowaniu, a sam trzymał wszystkie oszczędności pod materacem lub na lokacie. Spotkałem jako dziennikarz takich ludzi, którzy pracują jako analitycy bądź komentatorzy rynków finansowych i prywatnie trzymają się z dala od inwestycji. Takie podejście to moim zdaniem oszukiwanie odbiorców. Poza tym ja naprawdę lubię rynek kapitałowy i świadomość, że moje pieniądze cały czas pracują. W trakcie swojej pracy spotkałem dużo ciekawych ludzi z ogromnym doświadczeniem na rynku, którzy tylko utwierdzili mnie w przekonaniu, że to dobra droga, ale trzeba do tego podejść długoterminowo.

Na codzień jesteś bloggerem i youtuberem. Prowadzisz portal doradca.tv a na youtubie śledzić możemy Twój nowy projekt “Portfel 10K” w którym pokazujesz jak krok po kroku podejść do inwestycji na GPW. Co Cię skłoniło do tego by pokazywać swoje indywidualne transakcje na rynku?

Właściwie zrobiłem to, czego oczekiwali moi widzowie i zarazem to, czego sam nie znalazłem w sieci. Mamy w Internecie tyle treści edukacyjnych, że właściwie wydawałoby się, że wszyscy powinniśmy już być wyśmienitymi inwestorami. Tyle tylko, że absolutna większość jest wyrwana kontekstu, nie pokazuje prawdziwego inwestowania, a jedynie wybrane przykłady i oczywiście same „success story”. Mam szczerze dosyć ludzi sukcesu, którzy dzisiaj wyskakują nam z monitorów i przekonują, że inwestowanie jest łatwe, przyjemnie i jeszcze dostarcza rozrywki i zawrotnych zysków. Przez to tworzą się mity na długie lata. Niektórzy widzowie uważają, że rezultat 20 proc. w skali roku to mało, bo przecież w sieci można znaleźć filmy, na których ludzie zarabiają tyle miesięcznie. W moim programie jest sporo prób walki z takimi mitami.

W jednym z pierwszych odcinków wspomniałeś, że nie inwestujesz na NewConnect bo “jest to tzw. mała giełda, gdzie większość spółek jest po to by przejść na duży parkiet i jest tam mała płynność”, która może sprawić problemy w chwili, gdy będzie chcieli pozbyć się jakiejś spółki ze swojego portfela. Czy w takim razie inwestujesz na rynkach innych niż polski parkiet?

Obecnie bardzo mało, zdarzały mi się spółki amerykańskie, ale teraz po 8 latach hossy, raczej poczekam na solidniejszą przecenę. Coś w tym jest, że dobrze jest skupić się na jednym rynku żeby poznać dokładnie jego specyfikę. Każdy rynek działa nieco inaczej i jest czuły na inne czynniki, tutaj nie opłaca się być na każdym rynku przeciętnym, jeśli można być bardzo dobrym na jednym określonym parkiecie. W końcu i tak chodzi o zyski z całej tej zabawy.

Czy inwestujesz również na rynkach lewarowanych?

Bardzo rzadko, chyba, że widzę jakąś dobrą okazję do spekulacji i na dużo mniejszym portfelu chcę sprawdzić czy mam rację. Po testowaniu różnych strategii na rynkach lewarowanych, stwierdziłem, że to nie dla mnie w długim terminie. Zdecydowanie wolę skupiać się na biznesie, a dzięki akcjom pomnażać kapitał, licząc rok do roku, a nie w skali gdzie kilka dni to już długoterminowa spekulacja. Lewar to potężne narzędzie, ale działające w dwie strony i bardzo stresujące.

Na pewno będzie kusząca krótka pozycja na amerykańskich indeksach, gdy tylko zobaczę jakiś sygnał. 8 lat hossy i historyczny szczyt to wręcz książkowa okazja do zagrania na krótko, tyle tylko, że nie wiadomo jeszcze ile trzeba czekać na ten scenariusz.

Kilka Twoich typów, w co warto inwestować w 2017r.?

Nadal zostaję przy polskich akcjach. Zdecydowanie wolę nasz rynek, który dużo lepiej znam niż amerykański parkiet po 8 latach silnej hossy. Mój scenariusz zakłada hossę w Polsce i ostatnią falę hossy w USA. Na pewno sektor bankowy i producenci gier i trochę szukania spółek w silnych trendach. Pamiętajmy, że fundusze zagraniczne mają żółte światło na naszym rynku. Jeśli pewnego dnia zapali się zielona lampka, to popłynie do nas strumień kapitału. Jesteśmy rynkiem, który przez lata omijał zagraniczny kapitał.

Niedawno w XTB poprowadziłeś prelekcje na temat inwestycji w szumie inwestycyjnym, w której odniosłeś się do prezydentury Donalda Trumpa i jego wpływu na notowania instrumentów finansowych. Czego Twoim zdaniem moglibyśmy się spodziewać po nowym Prezydencie Stanów Zjednoczonych? Myślisz, że to będzie kadencja hossy na amerykańskich rynkach?

Myślę, że za tej kadencji zobaczymy tzw. „piątą falę”, czyli ostatni etap wieloletniej hossy, zakończony euforią inwestorów. Od lat trwa szukanie początku kryzysu czy kolejnego krachu, ale on nigdy nie następuje wtedy, gdy wszyscy się go spodziewają. Nakłady na infrastrukturę w USA oraz plan obniżenia podatków mogą dać paliwo do ostatniej fali hossy. Amerykanie muszą uwierzyć, że rynek będzie rósł w nieskończoność. Wszyscy wiemy co wtedy następuje.

Już wkrótce będziesz prelegentem podczas III edycji konferencji inwestycyjnej FxCuffs w Krakowie. Z tematu Twojej prezentacji: “MAŁYM DRUCZKIEM – CZEGO JESZCZE NIE WIE POCZĄTKUJĄCY INWESTOR” możemy wywnioskować, że skierowana będzie ona głównie do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy o czym będzie można usłyszeć 25 marca 2017r.?

Chodzę na różne konferencje i szkolenia dla inwestorów od 8 lat. Z reguły większość prelegentów skupia się na metodach zarabiania, a większość widzów kieruje się do tej sali, na której pada odpowiedź na pytanie: „co kupić”. O problemach czy pułapkach mówi się bardzo rzadko, a droga inwestora nie jest przecież usłana różami. Dobry inwestor to taki, który przeżyje hossę i bessę i nadal będzie miał pieniądze. Opowiem o wielu pułapkach, w które sam wpadłem i postaram się uporać z kilkoma giełdowymi mitami. Na innych wykładach bez wątpienia będzie można posłuchać jak pomnażać kapitał, u mnie z kolei najważniejsza będzie zasada „jak go nie stracić”.

Doradca.tv zaprasza na FxCuffs 2017

Bardzo Ci dziękuję za miłą, ciekawą i inspirującą rozmowę, Tomasz! Życzę Ci wielu inwestycyjnych sukcesów i do zobaczenia już wkrótce w Krakowie.

Zapraszamy do rejestracji na FxCuffs 2017 gdzie będzie można osobiście poznać Tomasza Jaroszka oraz wiele innych osób związanych z rynkami finansowymi i zdobyć nową wiedzę.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTop 7 artykułów tygodnia – 12 marca 2017 r.
Następny artykułDywidenda = zysk? Drugi spadkowy tydzień w 2017! Działamy!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here