Naga MarketsDzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych wśród kupujących na rynku surowców rolnych na pewno nie upływał pod znakiem sielankowego nastroju. Ceny soi mimo chwilowego odbicia, znów zmierzają ku 10 letnim minimom, a sytuacja może na nowo nabrać tempa już dzisiaj, kiedy to w życie wejdą amerykańsko-chińskie cła.


Soja od miesiąca znajduje się w silnym trendzie spadkowym, tracąc w tym czasie blisko 20%. Podkreślmy, że strach wśród inwestorów dalej wywołany jest obawą o przyszłość amerykańskiego eksportu po wprowadzeniu przez Chiny ceł na soję – Państwo Środka to główny odbiorca tego surowca. W głowach kupujących pojawia się pytanie: czy jest jakakolwiek szansa, że prezydent Trump zdecyduje się na jakiekolwiek ustępstwa? Czy Chiny w obliczu „lecących na łeb, na szyję” indeksów, są gotowe na wymianę ciosów?

Pomijając już omawiane ostatnio posunięcie firmy „Harley-Davidson”, punktów zapalnych jest coraz więcej. Amerykańska Izba Handlu, organizacja związana z teoretycznym obozem prezydenta USA – Partią Republikańską a uruchomiła kampanię przeciwko obecnej polityce celnej, która ma na celu udowodnić, że zabiegi Białego Domu uderzą finalnie w amerykańskich konsumentów. Co ciekawe, raport pokazuje, iż cła uderzą najbardziej w regiony w których Donald Trump wygrał z największą przewagą: Teksas straci 3,9 mld dolarów, Południowa Karolina 3 mld, a Tennessee 1,4 mld.

Sprzedających na rynku surowców rolnych wspierają także dane odnośnie postępów upraw w USA. USDA oceniło kondycję soi jako doskonałą lub bardzo dobrą w 71% w porównaniu do 64%-rok temu. W przypadku kukurydzy:  76% upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 68% w roku poprzednim. Co ważne nie tylko jakość ale i tempo upraw jest znacznie lepsze niż średnie.

Uważasz, że cena surowców rolnych będzie rosnąć? Handluj z TMS Brokers

Z technicznego punktu widzenia, najciekawszy bój dalej toczy się na rynku soi. Cena kolejny raz zbliża się do wieloletnich minimów (wykres roczny). To tutaj można oczekiwać sygnałów i tym samym pozycji prowzrostowych, jeśli po 6 lipca (data wprowadzenia amerykańsko-chińskich sankcji) pojawi się jakakolwiek szansa na ocieplenie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here