Naga Markets"Obudźcie się! Europejski sen stał się koszmarem!" napis na transparencie jednej z protestujących w Grecji
“Obudźcie się! Europejski sen stał się koszmarem!” napis na transparencie jednej z protestujących w Grecji

Pogrążona w długach Grecja staje przed kolejnym poważnym problemem. Wielkimi krokami zbliżają się dwa kolejne kryzysy finansowe, które mogą całkowicie wyczyścić rezerwy systemu finansowego oraz greckiego skarbca.


Rządowi zaczyna brakować pieniędzy

Grekom z ledwością udało się spłacić ostatnią z rat kredytu zaciągniętego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Pieniądze znalazły się tylko dlatego, że grecki rząd sięgnął po środki lokalnych samorządów. Jak informuje jednak grecka gazeta Kathimerini, premier Aleksis Cipras miał zwrócić się do przewodniczącej MFW – Christine Lagarde – ostrzegając przed brakiem możliwości spłaty kolejnych rat zadłużenia.

Zdaniem Business Insider, pod koniec maja Grecja znajdzie się pomiędzy młotem i kowadłem. Z jednej strony będzie musiała pokryć bowiem koszty związane z wynagrodzeniami i bonusami przyznawanymi pracownikom sektora publicznego (około 1,7 miliarda eur), z drugiej natomiast 5 czerwca upływa termin spłaty następnej raty w MFW (305 milionów EUR). Następnie na 12, 16 i 19 czerwca zaplanowane są trzy kolejne terminy zwrotu pożyczonych środków – łącznie w czerwcu Hellada będzie musiała wysupłać 1,5 miliarda eur i przelać je na rachunek Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

greek june payments hsbc

System finansowy również silnie zagrożony

Kłopoty greckiego skarbca i finansów publicznych to jednak nie jedyny problem. Coraz gorzej prezentuje się sytuacja finansów bankowych – ryzyko utraty płynności czai się za rogiem. Cała presja znajdująca się na systemie bankowym, przepływach pieniężnych greckiego rządu oraz terminach spłaty zadłużenia kumuluje się na przełomie maja oraz czerwca.

„To już końcówka” – twierdzi członek Rady Wykonawczej ECB Yves Mersch, który udzielał w sobotę wywiadu w luksemburskiej stacji radiowej. „Znalezienie rozwiązania w obecnej sytuacji wydaje się praktycznie niemożliwe”

Zgodnie z dokumentami, które wyciekły z Międzynarodowego Funduszu Walutowego na przestrzeni weekendu rozmowy Greków z kredytodawcami posuwają się do przodu, jednak kwestie reformy emerytalnej oraz rynku pracy cały czas blokują możliwość osiągnięcia ostatecznego porozumienia.

Zdaniem ekspertów Ateńczycy są wstanie wysupłać jeszcze około 600 milionów euro z lokalnych samorządów. Jest to jednak zdecydowanie za mało w związku z koniecznością wydania następnych kilku miliardów euro w przeciągu miesiąca. Jeżeli Grecja nie znajdzie nowego źródła pozyskania pieniędzy, wtedy ryzyko niewypłacalności stanie się faktem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here