Naga MarketsZłotówka czeka na decyzję Moody's w sprawie oceny kredytowej naszego państwa.
Złotówka czeka na decyzję Moody’s w sprawie oceny kredytowej naszego państwa.

Gdy w styczniu agencja ratingowa Standard and Poor’s obniżyła rating kredytowy Polski z A- na BBB+, niemal natychmiast pojawiły się domysły kiedy kolejne agencje pójdą w ślad S&P? Przez ostatnie miesiące polski rząd karmił nas informacjami na temat jak bardzo Polska jest w ruinie po ośmioletnich rządach koalicji PO/PSL, jednocześnie zapewniając, że polska gospodarka jest w jak najlepszym stanie, a oceny agencji ratingowych nic nie znaczą. Dziś Moody’s opublikuje swoją uaktualnioną ocenę naszego kraju.


Czy piątek trzynastego okaże się pechowy dla polskiej gospodarki? Wszystko wskazuje, że tak. Po styczniowej obniżce ratingu przez agencję Standard and Poor’s większość ekonomistów prognozowała obniżenie oceny zdolności kredytowej naszego kraju również przez pozostałe agencje z Wielkiej Trójki. Dziś, czekamy na decyzję Moody’s, która utrzymuje dotąd ocenę naszego kraju o dwa oczka wyżej niż robi to aktualnie Standard and Poor’s (A2 wobec BBB+).

Ta rozbieżność w ocenie naszej gospodarki powoduje, że bardziej prawdopodobne jest obniżenie, uśrednienie ratingu przez Moody’s. Kolejna w tym roku zmiana polskiej oceny kredytowej będzie złym znakiem dla inwestorów zagranicznych, którzy w większości polegają właśnie na ocenie profesjonalnych agencji ratingowych.

Należy przypomnieć jednak, że również my sami sporo zdziałaliśmy w sprawie postrzegania naszego kraju przez inwestorów z zagranicy. Spór wokół Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego zostały zauważone zarówno przez zagraniczne media jak i samych inwestorów. Widoczne to jest choćby na wykresie głównych crossów złotówkowych, które pod koniec kwietnia pokazywały znaczną słabość naszej waluty. Pomimo kontrowersji jakie wywołały niektóre z ocen agencji ratingowych i oskarżenia o ich stronniczość, są one podmiotami z których zdaniem po prostu musimy się liczyć.

Czy zatem należy dziś sprzedawać złotówkę? Eksperci nie są co do tego pewni. Obecnie PLN jest już na tyle osłabione, że uważa się jakoby potencjalna obniżka ratingu już została przez inwestorów zdyskontowana. Inaczej będzie w przypadku pozytywnej niespodzianki i utrzymania ratingu na niezmienionym poziomie – wówczas, możemy liczyć na wzrosty PLN spowodowane ulgą głównych graczy.

Długie białe świece wskazują na obniżkę ratingu S&P (15 stycznia) oraz prawdopodobne wyjście z Polski dużego inwestora (21,22,25 kwietnia)
Długie białe świece wskazują na obniżkę ratingu S&P (15 stycznia) oraz prawdopodobne wyjście z Polski dużego inwestora (21,22,25 kwietnia). EUR/PLN przez ostatnie dni konsolidowało przed decyzją Moody’s.

Pamiętajmy również o jednym – dzisiejsza decyzja Moody’s nie jest ostatnią decyzją na temat naszej wiarygodności kredytowej. W lipcu, swoją decyzję podejmie równie ceniona agencja Fitch. Jeśli dziś Moody’s obniży swoją ocenę polskiej gospodarki, szanse na to, że Fitch postąpi w lipcu tak samo gwałtownie wzrosną. Z drugiej strony, obniżka również nie jest całkowicie przesądzona. Druga połowa roku to czas w którym zarówno my jak i agencje ratingowe będą mieć już pierwsze twarde dane dotyczące nowej polityki socjalnej partii rządzącej oraz jej wpływu na krajowy budżet. Kolejna decyzja Moody’s może paść już we wrześniu, który będzie znacznie lepszym terminem pod względem oceny zdolności kredytowej kraju. Szanse na dzisiejszą obniżkę są spore – wszyscy to przyznają. Ale czy agencje ratingowe nigdy nas nie zaskoczyły?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. W przypadku pozytywnej niespodzianki ze strony Moody’s możemy liczyć generalnie na poprawę nastrojów na całym parkiecie. Ważną kwestią będzie godzina publikacji oceny. Jeśli nastąpi ona już po ostatnim dzwonku na GPW to poniedziałek najprawdopodobniej przyniesie nam lukę wzrostową na indeksach. Jeśli zainteresowany jest Pan bankami – zapraszam do przeczytania ostatniej analizy GNB: http://comparic.pl/getin-noble-bank-gnb-analiza-zamowienie-2/

  2. Czy w przypadku pozytywnego zaskoczenia możemy się spodziewać dużej zmienności na akcjach banku typu MBank,PKO,Handlowy itd?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here