Naga MarketsRok temu rynek pracy w Stanach Zjednoczonych charakteryzował się ogromną siłą, a kolejne odczyty NFP zaskakiwały pozytywnie inwestorów. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Jutrzejszy odczyt zatrudnienia z sektora pozarolniczego może ponownie okazać się poniżej wszelkich oczekiwań jak było to miesiąc temu, gdy wyniósł zaledwie 20 tys., co było zarazem najsłabszym wskazaniem od października 2017 roku.


Kolejny słaby odczyt wywarłby presję na FED

Inwestorzy pozostają nieufni uważając, że spowolnienie na rynku pracy może być w tym roku duże, a rynki coraz bardziej nastawiają się na scenariusz obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Oczekuje się, że jutrzejszy raport o zatrudnieniu pokaże odbicie płac godzinowych. Ekonomiści przewidują również wzrost NFP o 180 tys., ponieważ inwestycje biznesowe spowalniają i widać coraz większe oznaki spowolnienia gospodarczego.

Alex Li, szef strategii w Credit Agricole SA uważa, że drugi z rzędu słaby odczyt NFP wskazałby na dużą utratę impetu gospodarki USA. W jego ocenie taki scenariusz mógłby ponownie wywołać obawy przed recesją i całkowicie zlikwidować możliwość wzrostu stóp.

Już jutro odczyt NFP. Sprawdź prognozy dużych banków
Ostatni odczyt NFP mocno zaskoczył inwestorów na całym świecie

Pytanie, które pojawia się w tym momencie brzmi: co mogłoby przyczynić się do kolejnego słabego odczytu. Ludzie z branży mówią o potencjalnej recesji, rosnących obawach i niepewnościach. Osobiście również widzę tą niepewność, co do przyszłości gospodarki USA – powiedział Stephen Stanley, główny ekonomista Amherst Pierpont Securities, który przewiduje wzrost NFP o 210 000.

Z kolei ekonomiści Bloomberga, Yelena Shulyatyeva, Tim Mahedy i Eliza Winger uważają, że podczas gdy zbieżność czynników wewnętrznych i zewnętrznych osłabia wyniki gospodarki, większość problemów będzie tymczasowa i dlatego nie są zbyt pesymistyczni, co do ogólnych perspektyw i wzrostu w zatrudnieniu.

Niewątpliwie kolejny słaby odczyt znacznie zwiększył by presję na FED, co do potencjalnej obniżki stóp. Eksperci z dużych banków inwestycyjnych Societé Generale, UBS, Citibanku oraz Commerzbanku uważają, że niedawna inwersja krzywej rentowności obligacji amerykańskich oznacza, że wystąpienie recesji w USA w przyszłym roku jest wysoce prawdopodobne.

Słaby raport byłby również poważnym ciosem dla rosnącego apetytu na ryzyko, twierdzi Jason Celente, starszy menedżer w Insight Investment. Mogłoby to zakończyć panujące przekonanie, że złe dane są dobrą wiadomością zgodnie z którym rynki akcyjne korzystały na słabszych odczytach traktując to jako wymówkę dla dalszego luzowania monetarnego FED. Jednak obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej ze względu na wyższe stopy procentowe.

Jeśli chodzi o stopę bezrobocia rynkowy konsensus oczekuje, że utrzyma się ona na niskim poziomie 5,8%, ponieważ roczny wzrost płac utrzymuje się na stabilnym poziomie 3,4%, co wspiera zwiększanie wydatków konsumentów. Tym samym takie wskazania nie powinny wywołać obaw inflacyjnych w FED, gdzie urzędnicy wielokrotnie podkreślali, że pozostają cierpliwi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here