Naga MarketsJuż 7% podaży bitcoina (BTC) w rękach spółek giełdowych, trustów i ETP-ówPonad 6,5 miliarda dolarów wartości bitcoina – lub blisko 1% całej kapitalizacji kryptowaluty – znajduje się w posiadaniu 19 spółek notowanych na giełdzie. Kolejne 5,75% kapitalizacji rynkowej BTC jest w posiadaniu produktów typu exchange-traded (ETP) i zamkniętych funduszy powierniczych.

Już co 14. BTC znajduje się w posiadaniu dużych graczy

Liczby te zostały zawarte w nowym badaniu przeprowadzonym przez Nickel Digital Asset Management. 19 omawianych w raporcie firm jest wartych łącznie ponad 1 bilion dolarów, z czego 13 ma siedzibę w Ameryce Północnej, trzy w Europie, a pozostałe w Turcji, Hongkongu i Australii. Siedemnaście innych spółek giełdowych zakupiło BTC, jednak szczegóły dotyczące ich alokacji nie są dostępne.Badanie pokazuje, że instytucjonalna adopcja kryptowalut rośnie, z ośmioma spółkami giełdowymi kupującymi BTC w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 r. w porównaniu z siedmioma w całym 2020 r.

Poza bilansami firm notowanych na giełdzie  badanie wykazało, że BTC o wartości 43,2 mld dol. – co odpowiada prawie 6% kapitalizacji rynkowej BTC – jest w posiadaniu funduszy powierniczych oraz funduszy ETP.

Dyrektor generalny i współzałożyciel Nickel, Anatoly Crachilo argumentował, że połączenie kryzysu COVID-19 i ekspansywnej polityki monetarnej banków centralnych zwiększyło ryzyko spadku wartości dolara, wzmacniając tym samym potrzebę szukania alternatywnych inwestycji.

– To, w połączeniu z coraz bardziej inflacyjnymi wytycznymi Fed i stale rosnącym stosem 18 bilionów dolarów negatywnie rentownych globalnych obligacji, zachęciło wiele korporacji do rozważenia alokacji w alternatywne aktywa – komentował Crachilo.

Badania firmy Nickel przeprowadzone na początku roku, przed ostatnim pogorszeniem koniunktury sugerują, że instytucjonalne alokacje kryptowalutowe będą nadal rosły, przy czym 81% europejskich menedżerów inwestycyjnych i inwestorów instytucjonalnych wskazało, że spodziewają się zobaczyć wzrost BTC w ramach rezerw korporacyjnych.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Kryptowaluty staną się mniej zmienne dzięki adopcji przez dużych graczy

Crachilov zapewnia, że rosnący wśród instytucji trend alokowania bitcoina w swoich portfelach z czasem zmniejszy zmienność cen kryptowalut.

– Oczekuje się, że zwiększenie alokacji przez dużych graczy instytucjonalnych i korporacyjnych doprowadzi do zmniejszenia tej zmienności w czasie, dzięki długoterminowemu rodzajowi kapitału wniesionemu przez tych inwestorów, a także znacznie większej puli płynności ekosystemu kryptowalut – powiedział.

Jednak nie wszyscy zgadzają się z tym, że instytucje pałają chęcią zdobycia ekspozycji na kryptowaluty, a analityk JPMorgan, Nikolaos Panigirtzoglou twierdzi, że ostatnia premia obserwowana na rynkach spot w stosunku do cen futures wskazuje na słabnący popyt instytucjonalny.

Według BitcoinTreasuries, kolejne 13,5 miliarda dolarów wartości BTC (1,8% podaży BTC) jest przechowywane na rachunkach czterech prywatnych firm – Block.One, The Tezos Foundation, Mt Gox i Stone Ridge Holdings Group. Strona szacuje również, że rząd Bułgarii siedzi na około 8,5 miliarda dolarów w BTC, podczas gdy rząd Ukrainy posiada 1,8 mld dol. w BTC.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here