Naga Markets

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ponownie uderza w branżę cyfrowych aktywów. Po chwilowej ciszy w kwestii szaleńczego doszukiwania się wszędzie papierów wartościowych wśród kryptowalutowych podmiotów, SEC złożył pozew sądowy przeciwko Justinowi Sunowi, czyli twórcy blockchaina Tron.

Justin Sun pod ostrzałem SEC

W dniu 22 marca amerykański regulator wezwał Justina Suna do stawienia się przed ławą przysięgłych w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zarzuca przedsiębiorcy „zorganizowanie niezarejestrowanej oferty i sprzedaży, handel manipulacyjny i niezgodne z prawem reklamowanie papierów wartościowych aktywów kryptowalutowych”. Poza Sunem, pozew zawiera również wezwanie dla takich podmiotów, jak Tron Foundation, BitTorrent Foundation oraz Rainberry w związku ze sprzedażą tokenów TRX oraz BitTorrent (BTT).Jak stwierdzono w akcie oskarżenia, wymienione aktywa są papierami wartościowymi. Regulator twierdzi, że Justin Sun był bezpośrednio zaangażowany w „wash trading”, który miał zwiększyć zainteresowanie opinii publicznej tymi dwoma tokenami, przy wykorzystaniu pomocy różnych celebrytów.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wśród wymieniony znanych osób w pozwie znaleźli się raper Soulja Boy, Austin Mahone, aktorka Lindsay Lohan, YouTuber Jake Paul oraz wokalista r’n’b Akon. Ten ostatni pracuje również od kilku lat nad projektem stworzenia kryptowalutowego miasta ”Akon City” w Senegalu.

Jak napisano w skardze od SEC:

Chociaż celebrytom zapłacono za promowanie TRX i BTT, ich naganiacze w mediach społecznościowych nie ujawnili, że otrzymali zapłatę ani kwoty ich płatności. W ten sposób opinia publiczna została wprowadzona w błąd, wierząc, że te gwiazdy mają bezstronne zainteresowanie TRX i BTT i nie są jedynie płatnymi rzecznikami.

Komisja twierdzi, że działalność firmy Justina Suna w zakresie oferowania sprzedaży TRX i BTT naruszały przepisy ustawy o papierach wartościowych. Organ nadzorczy zarzuca założycielowi blockchaina Tron udział w ponad 600 tys. transakcjach wymiany TRX, które przypadają na okres czasu od kwietnia 2018 do lutego 2019. W wyniku zrealizowania tych ofert, Sun sprzedał tokeny o wartości około 31 mln dolarów.

Chociaż jesteśmy neutralni w kwestii omawianych technologii, nie jesteśmy neutralni, jeśli chodzi o ochronę inwestorów – przekazuje Gurbir Grewal, dyrektor ds. egzekwowania przepisów SEC – Jak twierdzono w skardze, Sun i inni używali odwiecznego podręcznika, aby wprowadzać w błąd i szkodzić inwestorom, najpierw oferując papiery wartościowe bez przestrzegania wymogów rejestracji i ujawniania, a następnie manipulując rynkiem tych właśnie papierów wartościowych.

Wszyscy wymienieni celebryci, z wyjątkiem Mahone’a oraz Soulja Boya, postanowili zawrzeć jednak ugodę ugodę z SEC, w wyniku której zgodzili się zapłacić ponad 400 tys. dolarów w postaci zwrotu kosztów, odsetek oraz kar.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zapowiedziała również, że zamierza docelowo  „trwale zakazać” Sunowi działania w charakterze przedstawiciela lub dyrektora jakiejkolwiek firmy oferującej kryptowaluty.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułInwestorzy Dzieciom – wylicytuj specjalną statuetkę Invest Cuffs i wesprzyj podopiecznych Fundacji Embrace
Następny artykułKurs EUR/USD zmierza w kierunku 1,10. Dolar osłabia się po decyzji Fed
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.