Naga MarketsRozważ następujący scenariusz.

Masz od kilku tygodni na swojej liście obserwacyjnej parę walutową EURUSD. Konkretnie, czekasz na przełamanie kluczowego poziomu wsparcia, by skorzystać z następującej po nim wyprzedaży.

Po trzech tygodniach praktykowania cierpliwości i niezachwianej dyscypliny w końcu pojawia się wyprzedaż i następuje zamknięcie poniżej wsparcia.

Czekanie zakończone!

Otwierasz platformę transakcyjną, wprowadzasz niezbędne szczegóły transakcji i umieszczasz zlecenie z limitem. Zanim pójdziesz spać, poczujesz jeszcze ekscytację, która ostatnio pojawiła się u Ciebie w związku z zyskowną transakcją.

Następnego ranka, po przebudzeniu odkrywasz, że nie tylko EURUSD przestał respektować nowy opór, ale także wystrzelił 200-pipsów w górę zbierając na swojej drodze wszystko, łącznie z twoim stop lossem.

Para wróciła na zamknięciu dnia powyżej kluczowego poziomu, negując tym samym twój pomysł na transakcję, ale także niedźwiedzie nastawienie jakie posiadałeś.

Brzmi znajomo?

Pewnie, że tak. Wszyscy to przeżywaliśmy. Nawet najlepiej wyglądający setup może od czasu do czasu zawieść.

Natomiast pytaniem za 100 punktów jest, dlaczego tak się stało?

Jeszcze lepsze będzie, jak można było zmniejszyć ryzyko lub nawet zaksięgować zysk z takiego fałszywego wybicia?

Tego właśnie będziemy się uczyć. Kiedy zakończysz czytanie tej lekcji, będziesz dokładnie rozumiał czym jest fałszywe wybicie, dlaczego się formuje, a także w jaki sposób je wykorzystać.

Czytaj dalej, by nauczyć się tej mało znanej sztuczki.

Czym jest fałszywe wybicie?

Zanim nauczysz się używać fałszywego wybicia jako swoją przewagę, musisz wiedzieć czym ono jest i jak je rozpoznać.

Fałszywe wybicie, jak sama nazwa wskazuje jest jakimkolwiek ruchem (a następnie zamknięciem) powyżej lub poniżej oporu lub wsparcia, po którym następuje odwrócenie i brak respektowania przełamanego poziomu jako nowego wsparcia lub oporu.

Spójrzmy na przykład:

NZDJPY-false-break

Zauważ, jak kurs NZDJPY zamyka się powyżej oporu kanału na wykresie H4, jednakże następnie nie zdołał się utrzymać nad nowym wsparciem.

Ważne jest oczywiście, by pamiętać, że mamy do czynienia z cenami zamknięcia. Jeśli para walutowa po prostu przebija kluczowy poziom, nie uważamy tego za fałszywe wybicie.

Widzę na przykład, że wielu traderów niepoprawnie oznacza dwa poniższe przypadki jako fałszywe wybicia.

Not-false-breaks

To za co uznajemy fałszywe wybicie zależy od tego jak definiujemy samo “wybicie”. Dla mnie, wybicie wymaga zamknięcia świecy, a ponieważ przez 90% czas handluje na wykresie dziennym, często wiąże się to z dziennym zamknięciem powyżej lub poniżej danego poziomu.

Jeśli ponownie spojrzymy na powyższy wykres EURGBP zauważymy, że dzienna świeca tylko przeszyła opór, dlatego nie można mówić tu o przełamaniu, gdyż świeca nie wybiła (nie doszło do zamknięcia ponad nim) tego poziomu.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Jeśli jednak handlujesz na wykresie 15-minutowym, decyzja o tym czy doszło do fałszywego wybicia, czy też nie będzie zupełnie inna. Technika, którą Ci pokaże jest dobra kiedy używamy jej na wyższych przedziałach czasowych takich jak 4-godzinny oraz dzienny.

Często zdarza się tak, że na niższych ramach czasowych jest zbyt wiele “szumu”, by odpowiednio ocenić co jest fałszywym wybiciem, a co nie.

To z kolei prowadzi nas do kolejnego, bardzo ważnego tematu jakim są ramy czasowe.

Znaczenie interwału czasowego

Interwał czasowy z jakiego korzystasz, a tym samym identyfikujesz na nim poziomy, ma zasadnicze znaczenie dla ogólnej efektywności przedstawianej strategii.

W celu wyjaśnienia dlaczego tak jest, cofnijmy się do wykresu EURGBP, który omawialiśmy wcześniej.

Not-false-breaks

Powyższe dwa przypadki NIE były wyraźnymi przełamaniami na wykresie dziennym, ani na jakiejkolwiek ramie czasowej wyższej niż dzienna. Para tak naprawdę nigdy nie zamknęła się powyżej tego krytycznego poziomu; nie można zatem uważać tego za fałszywe wybicie.

Co jednak działo się na wykresie 4-godzinnym?

Spójrzmy.

EURGBP-4-hour-view

Jak widzisz, podczas gdy na wykresie dziennym cena nie zamknęła się powyżej oporu, to na wykresie H4 z pewnością tak.

Czy było to zatem fałszywe wybicie dla traderów, którzy handlują na wykresie 4-godzinnym?

Być może, pamiętaj jednak, że jednym ze składników każdego fałszywego wybicia jest oczywisty poziom wsparcia lub oporu. Re-test na powyższym wykresie pojawił się dopiero po drugim teście oporu.

Mając to na uwadze, próba handlu lub nawet analizowania akcji cenowej na podstawie zamknięć z wykresu 4-godzinnego byłaby nierozważna.

Zrozumienie dlaczego tak jest wymaga powrotu do podstaw price action. Jednym z podstawowych punktów jeśli chodzi o trading między wsparciem i oporem jest to, że musisz wiedzieć na jakiej ramie czasowej dany poziom lub formacja są respektowane.

W przypadku powyższego wykresu EURGBP, interwał 4-godzinny nie został ustanowiony jako dominujący okres w stosunku do poziomu oporu.

By wyjaśnić znaczenie słowa “dominujący”, porównajmy kanał wzrostowy jaki uformował się na NZDJPY.

NZDJPY-support-and-resistance

Zauważ jak na parze walutowej kilkukrotnie został dotknięty zarówno poziom wsparcia jak i oporu, przed pojawieniem się fałszywego wybicia. W tym przypadku, wykres 4-godzinny wyraźnie respektował ograniczenia formacji i tym samym mógł zostać wykorzystany do oceny tego, czy faktycznie doszło do fałszywego wybicia.

Jakiekolwiek wybicie jest ważne wyłącznie na ramie czasowej, na której występuje.

Jaki jest zatem “najlepszy” interwał do używania tej techniki?

Z mojego doświadczenia wynika, że wykres 4-godzinny i dzienny sprawdza się najlepiej. Jednakże każda sytuacja jest wyjątkowa, tak więc wszystko zależy od tego, na której ramie czasowej respektowany jest dany poziom.

Trading z dala od fałszywych wybić

Wiesz już jak rozpoznawać fałszywe wybicia, zagłębmy się zatem w to, jak można na nich skorzystać.

Podobnie jak przy pin barze, którego używamy w tradingu price action, wybicie które natychmiast zawodzi jest oznaką siły lub słabości. Możemy zatem użyć go na naszą korzyść tak samo jak każdego innego sygnału price action.

Tak naprawdę nie istnieje pin bar z wykresu dziennego, który nie tworzyłby fałszywego wybicia na wykresie intraday. To samo odnosi się do dowolnej kombinacji ram czasowych.

Poniższy wykres 4-godzinny jest świetnym przykładem. Kiedy para zamknęła się z powrotem poniżej górnego ograniczenia formacji, był to dobry czas by rozpocząć poszukiwanie okazji do sprzedaży.

NZDJPY-selling-opportunity

Zauważ, że para znalazła w końcu oferty kupna tam gdzie oczekiwaliśmy – na wsparciu kanału, które było atrakcyjnym miejscem na zakupy przy trzech poprzednich okazjach.

Podsumowując, rozglądalibyśmy się w takiej sytuacji za okazją do sprzedaży po zamknięciu na wykresie 4-godzinnym poniżej oporu, a naszym celem byłoby wsparcie kanału.

Trzymanie się z dala od kłopotów

Pamiętasz jak na początku tej lekcji wspominałem o tym, że można złagodzić ryzyko wpadnięcia w pułapkę związaną z fałszywym wybiciem?

Najlepszym na to sposobem jest solidne zrozumienie price action. To z kolei angażuje nieco więcej wiedzy aniżeli tylko strategię dotyczącą formacji pin bar, czy inside bar.

Pozwól, że wyjaśnię.

Może zauważyłeś, że krótko po zamknięciu nad oporem uformował się pin bar na wykresie 4-godzinnym pary walutowej NZDJPY.

NZDJPY-4-hour-bullish-pin-bar

Możesz sobie teraz zadać pytanie, dlaczego nie miałbyś handlować na podstawie byczego sygnału, który jednak ostatecznie zawiódł?

Dobre pytanie. Powód, dla którego nie wchodziliśmy po tym sygnale był bardzo prosty.

Formacja, o której mowa to kanał wzrostowy, tak więc niesie za sobą niedźwiedzie implikacje. W związku z tym chcielibyśmy handlować tylko wybicia poniżej wsparcia kanału, do którego nie doszło przed zamknięciem powyżej oporu.

NZDJPY-bear-flag-pattern

Technicznie rzecz biorąc, powyższy wzór to niedźwiedzia flaga, która była wynikiem impulsywnego ruchu spadkowego. To oznacza, że jakiekolwiek zakupy odbywały się przeciw trendowi, co nie jest wskazane.

Ważna wskazówka: Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że formacje zwyżkujące mają niedźwiedzie konsekwencje, podczas gdy formacje zniżkujące wykazują bycze implikacje.

Z drugiej strony, jeśli nie uformowałby się tam pin bar i poziom ten byłby raczej horyzontalnym pivotem aniżeli kanałem, nie chcielibyśmy handlować na podstawie takiego wybicia bez potwierdzającej akcji cenowej.

Możesz teraz zapytać, czym jest “potwierdzająca akcja cenowa”?

Po prostu, jest to byczy lub niedźwiedzi pin bar, który formuje się przy ponownym teście przełamanego poziomu. Dodaje on przekonania do danego setupu i zapewnia miejsce do “ukrycia” zlecenia zabezpieczającego.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze będziesz mógł uniknąć fałszywych wybić. Nie ma techniki lub strategii, która pozwoli Ci być bezpiecznym przez 100% czasu.

Jednakże łącząc ze sobą używanie formacji technicznych oraz byczej lub niedźwiedziej akcji cenowej, możesz dać sobie przewagę potrzebną do zarabiania pieniędzy w dłuższym terminie.

Podsumowanie

Omawiana wyżej strategia dotycząca fałszywych wybić jest idealna dla bardziej zaawansowanych traderów price action. Jeśli dopiero zaczynasz lub nie jesteś zyskowny przy stosowaniu podstawowych strategi price action, prawdopodobnie lepiej będzie trzymać się na początku właśnie podstaw, by zbudować solidny fundament techniczny.

Pamiętaj także o tym, że jakakolwiek strategia, technika czy koncepcja opiera się na prawdopodobieństwie, a nie na gwarancji. Mimo, że fałszywe wybicie danego poziomu może często doprowadzić do ruchu w przeciwnym kierunku, to nie gwarantuje to, że tak faktycznie będzie.

To czy użyjesz tej techniki w swojej strategi, czy wyłącznie do analizy technicznej zależy tylko od Ciebie. Jak zawsze powtarzam, “najlepszy” styl tradingu to taki, który najlepiej sprawdza się dla Ciebie.

Ja wykorzystuję powyższą technikę do mierzenia siły rynku, a także by dodać przekonania do już ustalonej idei handlu.

Więcej od Justina Bennetta:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Nic co zostało tutaj opisane nie jest fałszywym wybiciem.
    Takie wybicie zachodzi na” tzw 7 poziomach energetycznych” nastąpiło na ropie złocie GBP-USD EU-USD itd gdzie mamy doczynienia z wykresami spadkowymi a po takim wybiciu które moze trwac kilka miesiecy wykres znowu dazy do swojego min w tej chwili jest to widoczne na tych wykresach .Musicie sie nauczyc znajdowac te poziomy zeby okreslac “fałszywe wybicia” i rozrózniac wykresy spadkowe od wzrostowych.
    Z pow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here