Naga MarketsdpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą tygodniowe spojrzenie na rynki z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.


EURUSD

Po 100-pipsowym zjeździe na początku ubiegłego tygodnia, EURUSD odbił na jego koniec i doszło do zamknięcia powyżej kluczowego obszaru przy 1.0715.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od początku nowego roku euro zyskuje. Mimo tego, że szybkość ostatnich wzrostów nie zbliżyła się nawet do dwóch wyprzedaży z listopada i grudnia, to para wygląda obecnie względnie byczo.

Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że EURUSD zbliża się do kilku obszarów, które mogą wpłynąć na kupujących. Pierwszy znajduje się w rejonie poziomu 1.0860 i wyznacza szczyt z października 2016 jak również wzrostowy swing z 8-go grudnia. Obszar ten znajduje się także w pobliżu stanowiącego opór górnego ograniczenia kanału, który rozciąga się od szczytu z 5-go stycznia.

Jeśli kupującym uda się doprowadzić do zamknięcia powyżej obszaru przy 1.0860, prawdopodobnie zobaczymy jak para testuje linię trendu prowadzoną od szczytu z 2016-go roku. Poziom ten był kluczowym czynnikiem w prowadzeniu euro na niższe poziomy w drugiej połowie ubiegłego roku.

Ogólnie rzecz biorąc w długim terminie pozostaje niedźwiedzio nastawiony, ale myślę, że w krótkiej perspektywie możemy zobaczyć dalsze zwyżki.

GBPUSD

Para walutowa GBPUSD kontynuowała w ubiegłym tygodniu ruch boczny pozostając pomiędzy wsparciem przy 1.2415, a oporem przy 1.2670. W czwartek wskazywałem na formację niedźwiedziego objęcia jednak przez większość czasu nie było korzystnej okazji do wejścia i ten pomysł na transakcję stał się mniej atrakcyjny.

Na chwilę obecną tylko obserwuję jak potoczy się akcja. Dopóki nie dostanę korzystnego sygnału zakupowego na wsparciu lub sprzedażowego na oporze, nie będę chciał spekulować w obecnym zakresie.

W nadchodzącym tygodniu kluczowe wsparcie znajduje się na poziomie 1.2415, podczas gdy opór leży przy 1.2670. Jedynie zamknięcie powyżej obecnego szczytu przy 1.2774 mogłoby wskazywać na to, że na GBPUSD utworzyło się krótkoterminowe dno.

USDCHF

W ubiegłym tygodniu para walutowa USDCHF zamknęła się pod kluczowym poziomem 0.9950. Obszar ten ograniczał wzrosty trzykrotnie w ubiegłym roku między majem, a październikiem. W piątek kupujący próbowali odzyskać wspomniany poziom po NFP, ale ostatecznie nie udało im się, co doprowadziło do uformowania niedźwiedziej świecy odwrócenia.

W obecnym tygodniu traderzy mogą rozglądać się za sygnałami sprzedażowymi przy ponownym teście 0.9950 jako obszaru oporu. Poziom ten stanowi także 50-procentowe zniesienie zakresu piątkowego ruchu.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie Twój depozyt będzie chroniony przed ujemnym saldem, a na start dostaniesz 30 USD.

Z drugiej strony, poziomy wsparcia są tu nieco trudniejsze do wyznaczenia. Wzburzona akcja cenowa w 2016-roku sprawia, że znalezienie oczywistych poziomów jest prawie niemożliwe.

Jednakże jeden poziom, który mam na oku znajduje się na 0.9785. Szybki rzut okiem na okres między grudniem 2015 i kwietniem 2016 pokazuje jak poziom ten działał przy kilku okazjach jako opór oraz wsparcie.

Poziom 0.9785 to także zniesienie 61,8% zakresu ruchu w 2016-roku między 0.9443 i 1.0343.

AUDUSD

Po gwałtownym spadku o ponad 600-pipsów jaki miał miejsce między listopadem, a grudniem AUDUSD rósł parabolicznie. 515-pipsów z tej 600-pipsowej straty zostało już odzyskane.

Tak naprawdę ze względu na konsolidację jaka miała miejsce pod koniec listopada i na początku grudnia, szybkość obecnego rajdu wzrostowego jest nawet większa niż w przypadku 600-pipsowej wyprzedaży.

Mając to na uwadze nie będę w najbliższym czasie zainteresowany pozycjami krótkimi. Nie będę także chciał robić zakupów na tej parze ze względu na bliskości oporu przy 0.7760.

Kolejnym powodem, by pozostać cierpliwym jest jutrzejsza decyzja RBA odnośnie stóp procentowych w Australii. Wydarzenie to z pewnością wpłynie na rynek i sprawi, że warunki handlowe bedą niekorzystne.

Jeśli chodzi o nastawienie to jestem tu bykiem w krótkim terminie do czasu aż akcja cenowa nie zasugeruje inaczej. Kluczowe wsparcie widzę na poziomie 0.7585.

NZDUSD

Od końca stycznia br., akcja cenowa na NZDUSD nie należała do najładniejszych. Niedźwiedzie objęcie jakie uformowało się na kluczowym oporze wyglądało imponująco, ale to oczywiście nie wystarczyło, by kupujący się poddali.

W ostatnim dniu stycznia kupującym udało się doprowadzić do zamknięcia ponad linią trendu prowadzoną od maksimów z 2016-go roku. Zwyżka nie trwała jednak długo, gdyż para już następnego dnia zamknęła się z powrotem poniżej tego poziomu.

Gdy tylko rynek staje się niezdecydowany, najlepiej jest pozostać z boku, przynajmniej według mojego podejścia. W przeciwnym raziem może się zdarzyć, że zostaniesz “posiekany” podczas ruchu raz w jedną, raz w drugą stronę.

Czysta droga dla kupujących będzie tu dopiero w momencie zamknięcia dnia powyżej obszaru przy 0.7350. Najlepiej gdyby para wyraźnie zamknęła się jeszcze ponad linią trendu prowadzoną od minimów z 2016-go roku.

Z kolei ekspozycja na spadki wymaga od kupujących przełamania wsparcia na 0.7240 i zamknięcia dnia pod tym poziomem. Obszar ten był kluczowym pivotem od września ubiegłego roku, a wciągu trzech ostatnich sesji przyciągnął oferty kupna.

Na chwilę obecną pozostaje nastawiony neutralnie. Być może środowa decyzja RBNZ odnośnie stóp procentowych wypchnie cenę ze swojej strefy komfortu


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here